Krzewuszka - abc pielęgnacji rośliny

Spis treści

Rodzaj krzewuszka, od łacińskiej nazwy zwany też waigelą, liczy jedenaście gatunków naturalnie występujących we wschodniej Azji. W ogrodach niemal całego świata  chętnie uprawiany jest  głównie jeden gatunek i mieszańce. Krzewuszka cudowna, bo o niej mowa, w sprzyjających warunkach potrafi dorosnąć nawet do 3 m wysokości. Jej dekoracyjne, duże, piłkowane liście stanowią niewątpliwą ozdobę i w zależności od odmiany, różnią się kolorami. Od zieleni, przez biel, żółty, a nawet róż. Jednak krzewuszki uprawiane są przede wszystkim, dla dużych, dzwonkowatych kwiatów

Te występują w gamie barw od bieli, przez odcienie różowego, aż po czerwień i purpurę. Roślina obsypana jest nimi od maja do czerwca, ale przy prawidłowej pielęgnacji i sprzyjającej pogodzie, potrafi powtórzyć kwitnienie jesienią. 

Krzewuszka różowa

Krzewuszka - wymagania i uprawa

Wajgela jest rośliną mało wymagającą, nadającą się nawet dla początkujących ogrodników. Preferuje ziemię przepuszczalną, żyzną o umiarkowanej wilgotności. Krzewuszki są dość mało odporne na mrozy, zatem warto zapewnić im na zimę okrycie  z kory, słomy, czy nawet agrowłókniny. Jednak nawet krzewy, które dotknął mróz, odradzają się wiosną z części podziemnej.  Znoszą stanowiska słoneczne do półcienistych, jednak  w miejscach lepiej doświetlonych, będą kwitły bardziej obficie. 

Natomiast bardzo nie lubią wiatru, który uszkadza liście i gałązki, a zimą może sprawić, że rośliny przemarzną. Raz na kilka lat warto wykonać cięcie prześwietlające, usuwając pędy uschnięte, słabe i te, które się ze sobą splatają. Cięcie wykonuje się już po przekwitnięciu, najlepiej jesienią. 

Gatunki i odmiany krzewuszki

Choć najbardziej popularna jest krzewuszka cudowna, to nie jest ona jedynym gatunkiem, który nadaje się do uprawy w polskich ogrodach. Poza licznymi, dostępnymi na rynku mieszańcami, warto przyjrzeć się też gatunkom botanicznym i ich odmiano. Szczególnie polecane są:

  • krzewuszka różnobarwna
  • krzewuszka Middendorfa
  • krzewuszka wczesna
  • krzewuszka kwiecista
  • krzewuszka Maksymowicza

Wśród tych gatunków krzewuszki wybierać można spośród ich mieszańców, a także odmian uprawnych, jak variegata o liściach w białe plamy,  Alexandra o liściach w odcieniach brązu, Olympiade, której ciemnoczerwone kwiaty stanowią ciekawy kontrast ze złotożółtymi liśćmi, czy niewysoka Wings of Fire, której blaszki liściowe w sezonie wielokrotnie zmieniają barwę, przechodząc od zieleni, przez brązy, aż do jesiennej czerwieni. Bez względu na to, którą z odmian wybierzemy, wajgele będą piękną ozdobą ogrodów. 

Nadają się także do uprawy w pojemnikach. Z racji niewielkich wymagań krzewuszki są wdzięcznym obiektem uprawy, zatem warto kupić ich nawet kilka i cieszyć się ich towarzystwem i różnorodnością.

Krzewuszka żółta
Scroll to Top
Scroll to Top