Komarzyca – Opis
Niewielkie, omszone listki o atrakcyjnym białym obrzeżeniu, długie pędy rozpościerające się szeroko i tworzące spływające z pojemników zielone kaskady. Do tego przyjemny, ziołowo cytrusowy zapach, po roztarciu liści zmieniający się w ostrą woń kamfory. Oto plektrantus. Roślina potocznie zwana komarzycą, od swoich właściwości odstraszających te uciążliwe owady. Jej polska nazwa to tak naprawdę plektrantus koleusowaty lub pokrzelica, ale zupełnie się ona nie przyjęła.
Natomiast komarzycę znają wszyscy właściciele ogrodów, tarasów, a nawet balkonów, których roślinka strzeże, umożliwiając spędzanie letnich wieczorów na świeżym powietrzu. Pochodząca z południa Afryki i Azji komarzyca, w polskim klimacie traktowana jest jako roślina jednoroczna. Kiedy w centrum, czy sklepie ogrodniczym pada pytanie o rośliny na komary – odpowiedź niemal zawsze brzmi – komarzyca.

Komarzyca na owady
Plectranthus coleoides, bo tak brzmi właściwa nazwa komarzycy, jest byliną z rodziny jasnotowatych. w naturalnym środowisku rośnie w jednym miejscu przez wiele lat. W Polsce nie znosi mrozów, więc jako uprawiana najczęściej w pojemnikach, traktowana jest jako jednoroczna. Zimowanie komarzycy jest możliwe. Z powodzeniem można ją uprawiać w mieszkaniu, jako ro ślinę doniczkową, choć ciepłe okresy w roku woli spędzać na świeżym powietrzu.
Kwiat komarzycy jest niepozorny i nie pełni roli ozdobnej, zatem nie ma znaczenia w uprawie. Do optymalnego rozwoju roślina potrzebuje dużej ilości naturalnego światła. Może rosnąć na stanowisku słonecznym lub w półcieniu, ale w drugim przypadku wymaga przynajmniej kilku godzin nasłonecznienia dziennie. W przeciwnym wypadku jej pędy będą się wyciągać i wyglądać mało atrakcyjnie.
Komarzyca to roślina bardzo ekspansywna, więc sadząc ją jako element kompozycji należy pamiętać o zapewnieniu wystarczającej ilości miejsca dla szybko rozrastających się pędów.
Komary a komarzyce
Zapach wydzielany przez plektrantusa koleusowatego, czyli popularną komarzycę odstrasza skutecznie owady latające. Sąsiedztwo tej rośliny w czasie wypoczynku na świeżym powietrzu, zapewni ochronę przez atakami komarów zamiast stosowania oprysku zamiast stosowania oprysku. Odstraszy też jednak inne owady latające, w tym i motyle i pożyteczne zapylacze. Roślina jest niewymagająca w uprawie, wystarcza jej zwykła ziemia ogrodowa przeznaczona dla roślin ozdobnych z liści.
Hodowana jako roślina doniczkowa wymaga zimowego odpoczynku. Powinna zostać przycięta i przechowana w jasnym, nieogrzewanym pomieszczeniu, w którym temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Jeżeli ma rosnąć w gruncie, czy na balkonie, wysadzić można ją dopiero pod koniec maja, po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Niskie temperatury dla tej egzotycznej rośliny są zabójcze. W handlu dostępne są różne odmiany komarzycy różniące się wielkością liści, wybarwieniem blaszki i ilością białych znaczeń.
Wszystkie jednak mają podobne właściwości. Plektrantus to roślina odstraszająca komary bardzo skutecznie.
Rośliny odstraszające komary
Popularna i dostępna wiosną na niemal wszystkich straganach z kwiatami i centrach ogrodniczych komarzyca, nie jest jedyną rośliną na komary. Można stworzyć na balkonie, tarasie, czy w ogrodzie istną oazę spokoju sadząc lawendę wąskolistną, bodziszek korzeniasty, kocimiętkę, koper włoski, żeniszek, a także zioła, których można potem użyć w kuchni, czy domowej apteczce. Poza komarzycą i innymi z wymienionych, uciążliwe owady skutecznie odstraszają zioła. Między innymi:
Co posadzić obok budlei?
- mięta
- estragon
- melisa
- rozmaryn
Przygotowanie rabaty z nich złożonej, gdzie miejsce znajdzie też komarzyca, zapewni ulgę od latających krwiopijców.
Odmiany uprawne komarzycy
Poza doskonale znaną rośliną o niewielkich, sercowatych, delikatnie omszonych listkach w kolorach jasnej zieleni z białym obramowaniem i lekko różowawych pędach, w uprawie spotyka się też inne kultywary. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się:
- nico – odmiana o fioletowych liściach
- cilatus – zamiast białych ramek ma plamki na liściach
- els – szczycąca się dwoma odcieniami zieleni
- trójbarwna green mountain o liściach w kolorach zieleni, bieli i żółci
Wszystkie odmiany komarzycy mają podobne wymagania uprawowe. Różni je wielkość, szybkość wzrostu i kolory. Szeroki wybór umożliwia stworzenie kompozycji nie tylko funkcjonalnych, ale i dekoracyjnych tak, żeby czas spędzany na świeżym powietrzu był miły nie tylko ze względu na trzymające się z dala komary, ale i piękno otaczającej przyrody.




Polecamy również:

Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]