Czas czytania: 4 minuty.

Budleja – Opis

Spis treści

Budleje od kilku nastu lat pojawiają się coraz częściej w ogrodowych nasadzeniach i aranżacjach. Te wdzięczne krzewy osiągające kilka metrów wysokości, charakteryzują się delikatnym pokrojem. Uroku dodają im kwiatostany chętnie odwiedzane przez motyle, bowiem budleja jest rośliną miododajną. Wiotkie pędy przewieszające się pod ciężarem kwiatów dodają roślinie uroku. 

W uprawach amatorskich spotyka się dwa gatunki budlei. Bardzo popularną budleję Dawida osiągającą 3 – 5 m wysokości i kwitnącą w kolorach od bieli, przez wszystkie odcienie różu, aż po głęboki fiolet.  Znacznie rzadziej uprawiana jest jej krewniaczka – budleja skrętolistna. Jest nieco mniejsza, jej kwiatostany węższe i w odcieniach rzadko spotykanego w naturze, błękitu. 

Oba gatunki są wdzięcznym dodatkiem ogrodów, gdyż poza własną, niewątpliwą urodą,  w okresie kwitnienia przyciągają chmary motyli. 

Do jakich roślin pasuje budleja

Budleja będzie się dobrze czuła w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach – czyli preferujących stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru i umiarkowaną wilgotność podłoża. Wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się w towarzystwie wysokich rozchodników karpackich, astrów, a także ostrokrzewów, mahonii i irg, których płożące odmiany mogą zakryć ziemię u stóp krzewu. 

Z kolei sama pięknie prezentuje się na tle puszystej zieleni iglaków lub pnączy takich jak hortensja pnąca,  wiciokrzew, aktinidia pstrolistna, czy popularny w uprawach winobluszcz pięciolistkowy, jesienią przebarwiający się na piękne odcienie czerwieni. W towarzystwie budlei pięknie wyglądają też zioła. Szałwie, mięty, a także byliny kwitnące latem, jak ostróżki, orliki, czy lewkonie. Jeżeli budleja rośnie w pobliżu oczka wodnego, a u jej stóp panuje półcień, można skomponować ją też z roślinami wilgociolubnymi, jak żurawki, czy funkie.

Subtelny pokrój obu gatunków budlei doskonale komponuje się także z okazałymi piwoniami i różami, które podobnie jak budleja kwitną latem

Jak rozmnażać budleję i jak szybko rośnie

Druga połowa lata to dobry moment na rozmnażanie budlei. Nie jest to trudne i poradzi sobie z tym zadaniem nawet średnio zaawansowany ogrodnik. Żeby uzyskać sadzonkę, należy przyciąć ostrym, czystym sekatorem pęd mateczny. Idealny do tego celu będzie taki, na którym kwiaty już przekwitają. Gałązkę tnie się na odcinki o długości około 8 cm. 

Na dole trzeba pozostawić minimum 4-centymetrowy fragment pędu. Na górze, zaś, musi się znajdować międzywęźle z przynajmniej jednym liściem.  Tak przygotowane sadzonki należy dolną częścią zanurzyć w ukorzeniaczu do sadzonek półzdrewniałych, po czym zasadzić je w mieszaninie torfu i piasku. Skrzynki z nowym pokoleniem budlei muszą stać w miejscu ciepłym i  wilgotnym. Muszą mieć też zapewnioną prawidłową wentylację, w przeciwnym razie mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe. Budleja ukorzenia się łatwo i najczęściej już po 2 – 3 tygodniach można młode roślinki przesadzić do osobnych pojemników. 

Na miejsce stałe wysadza się je wiosną kolejnego roku.  BUdleje należą do krzewów nie tylko łatwych do rozmnażania i uprawy, ale także bardzo szybko rosnących. Ich roczne przyrosty sięgają nawet 80 cm. 

Przycinanie budlei

Rosnące w naturze krzewy budlei są bardzo okazałe, ale kwitną mizernie, w porównaniu do ogrodowych. Tajemnicą jest regularne przycinanie krzewów. Zakwitają one na pędach tegorocznych, więc ogrodnicy, którzy chcą się dochować burzy budlejowych kwiatów, muszą swoje rośliny ciąć. Brak tego zabiegu krzewom nie zaszkodzi, a ich zielono – srzebrzyste liście i szare pędy nadal będą atrakcyjne, ale na obfite kwitnienie nie ma co liczyć. 

Zasady przycinania

Zasada cięcia budlei jest taka jak w przypadku pozostałych roślin. Budleje kwitną latem, wiec przycina się je wczesną wiosną, przed pojawianiem się pierwszych liści. Użyć do tego należy czystego, ostrego narzędzia, wykonując cięcia na skos, ok. 0,5 cm nad Taka technika pozwala na szybkie zagojenie ranek i zapobiega zaleganiu w nich wody, co grozi zakażeniami grzybowymi. Wyciąć należy wszystkie pędy suche i słabe, a pozostałe można śmiało skrócić o połowę długości. Co kilka lat warto przyciąć całą budleję na wysokość około pół metra. Zapobiegnie to ogałacaniu krzewu w dolnej jego części. 

Warto też pamiętać, że budleje są mało odporne na mrozy, wiec, żeby wiosenne cięcie nie wymagało usuwania wszystkich przemarzniętych pędów, dobrze jest rośliny na zimę kopczykować i okrywać. 

Polecamy również:

Przewiń do góry