Kiedy i jak przycinać Azalię?

Spis treści

Azalie należą do grupy różaneczników (rododendronów) – może być to nieco mylące, bo w ogrodnictwie dzielone są na osobne grupy. Jednak ich botaniczna przynależność zdradza, że w istocie każda azalia jest rododendronem. W przeciwieństwie jednak do tych nazywanych w uprawach różanecznikami większość azalii pozbywa się przed zimą liści. Pośród wielu zabiegów pielęgnacyjnych, których wymagają te rośliny, ważne jest też regularne cięcie.

 Jednak nie jest ono konieczne, w przeciwieństwie do usuwania przekwitających kwiatów.  Jak i kiedy przycinać azalie, żeby rosły piękne i zachwycały obfitym kwitnieniem? 

Jak przycinać azalie

Azalia

Cięcie azalii nie jest konieczne, jednak osoby pragnące nadać azaliom ładny pokrój, mogą wykonać ich cięcie. Jak przycinać azalie, żeby im pomoc, a nie zaszkodzić? Do tego zabiegu należy użyć ostrego i czystego sekatora, który pozostawi gładkie, szybko gojące się rany. Tnie się pędy na wysokości ok. 0,5 cm nad pąkiem śpiącym, widocznym jako zgrubienie z  “oczkiem ” na gałązkach. Cięcie musi być wykonane na skos, gdzie powierzchnia niższa będzie skierowana na zewnątrz rośliny. 

Umożliwia to szybkie spływanie wody i soku i  zaschnięcie rany, co stanowi ważną profilaktykę zakażeń grzybowych. Usunąć można maksymalnie 20% pędów rośliny, a pozostałe skrócić najwyżej o 1/5 długości. Zabiegi radykalnego cięcia należy, natomiast przeprowadzać u roślin starszych, ogołoconych od spodu. Zachowując technikę prawidłowego cięcia krzewy należy skrócić do wysokości ok. 40 cm nad ziemią, po czym zasilić je obficie dawką nawozu i dbać o prawidłową wilgotność podłoża. 

W ciągu kilku tygodni z pąków śpiących wyrosną nowe pędy, a roślina nabierze ładnego, zwartego pokroju. 

Kiedy ciąć azalie

Azalie należą do roślin kwitnących latem, więc zgodnie z zasadami sztuki ogrodniczej, cięcie tych krzewów należy wykonywać wczesną wiosną.  Nie jest ono konieczne, bez niego rośliny również tworzą zwarte kępy i kwitną obficie. Ważniejsze od cięcia jest regularne wyłamywanie przekwitłych kwiatostanów. 

Ten zabieg najlepiej przeprowadzić ręcznie, bez użycia narzędzi, usuwając zbędne części palcami. Zawiązywanie nasion bardzo osłabia rośliny, zatem należy pamiętać o tym, żeby nie narażać azalii na zbędny wysiłek. Ponadto zabieg wyłamywania przekwitłych kwiatostanów, wykonywany najpóźniej 3 tygodnie po ich zaschnięciu pozwala na bezpieczną pielęgnację roślin, bez ryzyka uszkodzenia młodych, dopiero wyrastających pędów. Jednak czasem zachodzi konieczność lub potrzeba cięcia.

Kiedy przycinać azalie, żeby zakwitły obficie i zagęściły pokrój? W przypadku starszych, ogołoconych roślin cięcie odmładzające wykonuje się wczesną wiosną, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji i pojawieniem się pierwszych liści. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top