Ocena:

4.3
(11)

Loading

Czas czytania: 3 minuty

7 Interesujących faktów o Azaliach

Spis treści

Azalie od lata cieszą się niesłabnącą popularnością, zarówno w kompozycjach ogrodowych, jak domowej uprawie doniczkowej. Nierzadko również stanowią ozdobę tarasów, gdzie przyciągają wzrok dużymi, atrakcyjnymi kwiatami w niemal całej możliwej palecie barw natury. Jednak uroda ma swoją cenę. Azalie są wymagające, kapryśne i podatne na choroby i szkodniki. Nie wybaczają nawet drobnych błędów w uprawie i odchorowują, a nierzadko giną. 

Jak dbać o te rośliny, żeby cieszyć się ich towarzystwem przed wiele sezonów? Odpowiedź brzmi – wytrwale. 

Azalia

Jak wygląda azalia?

W zależności od odmiany azalie mogą osiągać wysokość od 50 do nawet  2 m wysokości i tyle samo szerokości. Cechą wspólną wszystkich odmian azalii są skórzaste, ciemnozielone liście oraz intensywnie wybarwione, wielkie i dekoracyjne kwiaty  w odcieniach bieli, różu, żółci, pomarańczu i czerwieni.  Krzewy mają na ogół zwarty pokrój. Kwitną późną wioną, na przełomie maja i czerwca. Zasychające kwiaty należy wyłamywać nie później niż 2 tygodnie po przekwitnięciu. 

Rododendron, czy azalia?

Sprzedawcy często rozróżniają rododendrony i azalie.  W istocie to ten sam rodzaj z łaciny Rhododendron. Nazwa handlowa dzieli kuzynów na zimozielone rododendrony i zrzucające liście azalie. Te drugie są bardziej odporne na mrozy i łatwiejsze do zimowania w gruncie. Poza tym mają identyczne wymagania. Jako rośliny z rodziny wrzosowatych azalie wymagają silnie kwaśnej, torfowej ziemi o pH 3,5- 4,5. To nie koniec ich potrzeb co do podłoża. Musi być ono próchniczne, żyzne i przepuszczalne. 

Te piękne krzewy nie znoszą żadnych odstępstw. Ich ciemnozielone, błyszczące, skórzaste liście zaczynają opadać, a wielkie, różnobarwne kwiaty potrafią opaść nawet w stadium pąków, kiedy azalia nie dostaje tego, czego potrzebuje. 

Czy azalia doniczkowa nadaje się do uprawy w ogrodzie?

Odmiany karłowate azalii nadają się do uprawy w gruncie tak samo jak i ich więksi kuzyni. Przesadzając azalię do ogrodu trzeba jednak zachować wszystkie zasady, które dotyczą większych odmian. Można uprawiać je też w pojemnikach na tarasie. Pamiętać trzeba, że donica musi być minimum dwukrotnie większa od bryły korzeniowej. i z nieprzemarzającego materiału. Na zimę trzeba azalię okryć. 

Jak sadzić azalie?

Azalie kupowane  w pojemnikach, z nienaruszoną bryłą korzeniową można sadzić do gruntu przez cały sezon. Dołek musi być starannie przygotowany i co najmniej dwa razy większy od bryły korzeniowej. Jako podłoże dobrze służy torf lub specjalna ziemia dla roślin wrzosowatych, wzbogacona kompostem lub obornikiem końskim.  Roślinę po delikatnym wyjęciu z pojemnika należy umieścić we wcześniej przygotowanym dołku tak, żeby nie zawijać i nie wyginać jej korzeni. 

Bryłę należy delikatnie obsypać przygotowanym podłożem i z wyczuciem ugnieść.  Podlać kolejnego dnia, kiedy ziemia nieco osiądzie i w razie potrzeby dodać więcej podłoża. Azalie lubią ściółkę z kory sosnowej. .

Czy można rozmnożyć  azalie?

W warunkach uprawy amatorskiej jest to trudne, ale możliwe. W celu wegetatywnego rozmnożenia azalii należy pobrać od niej niezdrewniałe pędy. Z azalii wielkokwiatowych pozyskuje się je w czerwcu, a azalii japońskich w lipcu. Pobrane pędy należy zanurzyć w ukorzeniaczu i posadzić w podłożu złożonym z przekompostowanego torfu wysokiego, zmieszanego z piaskiem. 

Temperatura w pomieszczeniu musi oscylować między 18 – 24 stopnie Celsjusza. Pojemniki  z młodymi sadzonkami okrywa się przezroczystą folią. Sadzonki ukorzeniają się po około 6 – 8 tygodniach.

Kiedy można wysadzić do gruntu młode azalie?

Ukorzenione sadzonki mogą trafić na miejsce stałe dopiero późną wiosną kolejnego roku. Wcześniej wymagają zahartowania.  Przeprowadza się je, stopniowo przyzwyczajając młode azalie do warunków panujących na zewnątrz.

 Takie Azalie na początku będą wymagać sporo uwagi podczas pielęgnacji. Początkowo wynosi się je na dwór na nie dłużej niż kilka godzin w ciągu dnia i przy ładnej pogodzie. Czas ten należy sukcesywnie wydłużać. 

Czy można uratować chorą azalię?

Wszystko zależy od tego, co roślinie dolega. Jeżeli są to błędy w uprawie, należy wyeliminować szkodliwe dla azalii czynniki. Jeżeli patogeny – infekcje wirusowe, grzybowe, czy szkodniki, trzeba zidentyfikować sprawcę. Nie wszystkie choroby roślin są uleczalne. 

Szczególnie niebezpieczne są choroby grzybowe i wirusowe. Te pierwsze można leczyć za pomocą odpowiednich fungicydów. Na roślinne wirusy nie ma lekarstwa. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 4.3 / 5. Vote count: 11

Oceń post jako pierwszy

3 thoughts on “7 interesujących faktów o Azaliach”

  1. Avatar photo

    Azalie są piękne, ale ciężko o nie dbać.

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top