Co posadzić obok Lawendy?

Spis treści

Lawenda w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Z ociepleniem klimatu poszerzają się także możliwości uprawy tej rośliny, do niedawna znanej głównie z wonnych plantacji na południu Europy.  Co posadzić obok lawendy? Otóż rośliny, które podobnie jak ona, cenią sobie słońce, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne podłoże i zasadowy odczyn gleby. W taki towarzystwie lawenda będzie stanowić delikatny, elegancki element tonujący ogrodowe aranżacje i zachwycający nie tylko widokiem, ale także zapachem. 

Dobierając sąsiedztwo dla lawendy trzeba jednak pamiętać, że nie znosi ona niedoborów światła, więc inne rośliny nie mogą jej zacieniać zbyt mocno. 

Lawenda i róże

Lawenda

To klasyczne połączenie, pomimo upływu wieków nie traci na urodzie i popularności. Najczęściej uprawiana  w polskich ogrodach lawenda wąskolistna, pięknie prezentuje się w towarzystwie wszelkich odmian i gatunków róż. Te rośliny lubią też swoje sąsiedztwo i przy spełnieniu wymagań – rosną doskonale, ciesząc zmysły feerią barw i aromatów. Niskie, bo osiągające do 80 cm krzewinki lawendy pięknie osłaniają też nagie łodygi różanych krzewów, eksponując ich kwiaty. 

Pięknie prezentują się tu aranżacje zarówno stonowane – w kolorach bieli, czy delikatnego różu, jak i ogniste połączenia fioletu prowansalskiej piękności i je srebrzystych pędów z różami kwitnącymi na żółto, pomarańczowo, czy czerwono. Z kolei na nasłonecznionych, żwirowych rabatach lawenda prezentuje się świetnie w towarzystwie bardzo łatwych w uprawie berberysów, czy skromnych w formie jukk, zakwitających niczym ogromne konwalie. Pytanie  co posadzić obok lawendy, nie ogranicza się jednak to róż i roślin wyjątkowo kochających słońce. 

Co posadzić obok lawendy?

 

Dynamicznie zmieniające się w sezonie rabaty bylinowe również skorzystają na obecności lawendy. Nada im ona lekkości, stanowiąc stały punkt w barwnym szaleństwie coraz to nowo rozkwitających roślin. Świetnie komponuje się z szałwiami, czy eleganckimi liliowcami lub kocimiętke. Bardzo ładnie komponują się z jej srebrzysto – fioletową elegancją żółte przywrotniki, czy rosnące w tle pięciorniki o różowych lub białych  kwiatach. Lawenda jako roślina silnie aromatyczna ma też właściwości odstraszające szkodniki, zatem można ją sadzić jako obwódki w ogródkach ziołowych. czy warzywnych, gdzie będzie strzegła plonów, dodając kompozycji uroku.

Co jeszcze posadzić obok lawendy?  Prowansalska piękność dobrze czuje się też  w towarzystwie nagietków, tworząc kontrastowe zestawienia chłodnej elegancji i słonecznie energetycznych kwiatów  w odcieniach żółci i pomarańczu. Pragnąc, żeby rabata pozostała atrakcyjna aż do przymrozków, warto posadzić obok lawendy długo kwitnący rozchodnik okazały. 

Lawenda i krzewy

 
Doskonałym towarzystwem dla lawendy są krzewy do których lawenda wnosi powiew świeżości. W mocno nasłonecznionych miejscach można połączyć ją z berberysami. Lawenda doskonale nadaje się do kompozycji wraz z jedno kolorowymi acz wiecznie zielonymi bukszpanami. Tak skomponowane rabaty dadzą bardzo ładny widok i będą cieszyć oko przez lata.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top