Co posadzić obok Krzewuszki?

Spis treści

Niewątpliwy urok wajgeli oddaje jej polska nazwa — krzewuszka cudowna. Obejmuje ona nie tylko urodę tego popularnego w przydomowych uprawach krzewu, ale także łatwość jego uprawy. Niewymagająca, a bardzo dekoracyjna krzewuszka świetnie odnajduje się w kompozycjach z bylinami zarówno kwitnącymi, jak i ozdobnymi z liści, jak innymi krzewami, a nawet drzewami. 

Zwarty pokrój krzewy, ładne ulistnienie i atrakcyjne, duże trąbkowate kwiaty czynią z krzewuszki doskonały element główny aranżacji. Świetnie sprawdza się też jako część kompozycji pod drzewami uprawianymi jako solitery, czy nawet w nieformowanych żywopłotach. 

krzewuszka weigela

Jakie kwiaty można posadzić obok krzewuszki

 

Towarzystwem dla krzewuszki będą jednakowo wiosenne kwiaty cebulowe, jak i liliowce dostępne w wielu odmianach. Subtelna gipsówka w kolorach bieli i różu doda krzewom lekkości, a nagietki i maczki syberyjskie utworzą pod nią barwne dywany przyciągające pożyteczne owady zapylające. Świetnym towarzystwem dla krzewuszek będą też dostojne jeżówki i gazanie, czy kwitnące jesienią astry. 

 Krzewuszka a inne krzewy kwitnące

 

I tutaj nasza bohaterka nie zawodzi. Niewielkie wymagania uprawowe krzewuszki czynią ją wdzięcznym sąsiedztwem dla innych krzewów. Świetnie prezentuje się w towarzystwie forsycji, jarzębin, tawuł, a także kolorowych odmian wierzby. Jej dość przysadzista sylwetka i mocne kwiaty ładnie kontrastują z subtelnymi, zwiewnymi tamaryszkami, a także srebrzystymi liśćmi rokitników, których żeńskie egzemplarze obsypują się jaskrawo pomarańczowymi, jadalnymi owocami. 

Krzewuszki wyglądają bardzo atrakcyjnie także w kompozycjach z krzewami iglastymi, które zimą stanowią barwne plamy w pokrytych bielą ogrodach

Drzewa i krzewy iglaste w aranżacjach z krzewuszkami

 

Szybkie tempo wzrostu krzewuszek wymaga uwzględnienia go przy projektowaniu rabat. Karłowate odmiany krzewów iglastych można sadzić na pierwszym planie w kompozycjach z udziałem wajgeli. Natomiast odmiany wyższe, przede wszystkim kolumnowe, w tle. Krzewuszka wygląda bardzo atrakcyjnie w kompozycjach ze świerkami i tujami, zaś zrzucające na zimę igły modrzewie, dodają takim aranżacjom subtelności. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top