Czas czytania: 4 minuty.

Hortensja – Opis

Spis treści

Hortensja ogrodowa to niezwykle popularny w uprawie krzew, od stuleci zdobiący ogrody możnowładców, a potem i zwykłe, przydomowe przestrzenie. Pochodząca z Azji południowo-wschodniej roślina popularność zyskała dzięki  kulistym kwiatostanom i ozdobnym kwiatom płonnym, przebarwiającym się, w zależności od odczynu pH podłoża. Hortensja jest krzewem kapryśnym i wymagającym, ale trud włożony w jej uprawę, po wielekroć wynagradza uroda kwitnącej rośliny. Spośród wielu odmian można wybierać różniące się obfitością kwitnienia, wielkością kwiatostanów, czy stopniem ich wybarwienia i kolorami. 

hortensja Charakterystyka

Romantyczna historia Hortensji Otaksa

Ciekawa historia towarzyszy powstaniu jednej z odmian, charakteryzującej się wyjątkowo dużymi kwiatostanami. Jak głosi legenda, niemiecki botanik  Philipp Franz von Siebold w czasie pobytu w Japonii zakochał się w pięknej Sonofi O-taki, która dla niego porzuciła rodzinny kraj i przyjechała do Europy wraz z ukochanym. 

Botanik na cześć egzotycznej miłości nazwał jedną z wyhodowanych przez siebie jednej rodzajów odmian hortensji ogrodowej Otaksa. I tak gorące uczucie do dziś zachowało się w tysiącach kwitnących błękitem hortensji, do dziś dnia zdobiących ogrody i tarasy. Krzew nazwany imieniem Japonki charakteryzuje się zwartym pokrojem i niewielką wysokości. Osiąga od 1 do 2 m wysokości, przy podobnej szerokości. Kwitnie wyjątkowo obficie,  a pojedyncze kuliste kwiatostany osiągają średnicę około 20 cm. 

Przy zapewnieniu roślinie odpowiednio kwaśnego podłoża, kwiaty płonne wybarwiają się na kolor głębokiego błękitu, przechodzącego w indygo. To jeden z wielu kultywarów, jakie można uprawiać w ogrodach i na tarasach

Wymagania przy uprawie Hortensji

Jak wcześniej wspominano – kapryśna azjatycka Hortensjowa piękność ma dosyć duże wymagania. Potrzebuje stanowiska zacisznego, ocienionego i osłoniętego od wiatru, który mógłby połamać jej obciążone kwiatostanami pędy. Jednocześnie potrzebuje dużej wilgotności podłoża. Tę cechę zawarto w łacińskiej nazwie rodzaju – Hydrangea. Odpowiada jej też umiarkowanie wysoka wilgotność powietrza, ale nie lubi zraszania liści. Jest wrażliwa na choroby grzybowe, które w warunkach moczenia liści i pędów, szybko ją atakują. 

Hortensja ogrodowa wymaga podłoża kwaśnego, przepuszczalnego i żyznego. Jest wrażliwa na mróz, zatem przed zimą należy zabezpieczyć jej pędy, okrywając je słomą lub agrowłókniną zimową. Zadbana roślina odwdzięczy się obfitym kwitnieniem w rzadkich  w świecie roślin, odcieniach błękitu. Niebieskiemu zabarwieniu kwiatów płonnych sprzyja niskie pH podłoża. 

Dla wszystkich osób którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji hortensji zapraszamy do przeczytania naszych pozostałych wpisów o hortensji!

Hortensja zastosowanie

Wbrew pozorom ozdobna rola, jaką pełnią hortensje w ogrodach, nie jest jedyną, do której można używać tych roślin. Również dobrze prezentują się jako kwiat cięty, a dzięki zachowywaniu kształtu i koloru, są lubianym elementem suchych bukietów. Hortensja ogrodowa w przydomowych przestrzeniach prezentuje się świetnie w towarzystwie innych roślin o podobnych wymaganiach, a także jako soliter. W tym ostatnim przypadku należy zapewnić jej miejsce z przesianym światłem, gdyż bezpośrednie nasłonecznienie powoduje oparzenia na liściach. 

Ważne jest też osłonięcie krzewu przed wiatrem. W handlu dostępne jest wiele odmian uprawnych hortensji ogrodowej, różniących się wielkością, pokrojem, a nawet kolorem kwiatostanów. Rodzaj hortensja ma ponadto,  w swoich szeregach też inne gatunki.  

Niektóre, jak hortensja bukietowa o imponujących wielkością kwiatostanach, a inne – np. hortensja pnąca, łatwe w uprawie. Wśród nich mnóstwo jest kultywarów, pozwalających na dobranie najbardziej odpowiednich zarówno do panujących warunków, założeń ogrodu, jak i oczekiwań estetycznych właściciela.  Amatorzy tych roślin potrafią tworzyć ogrody hortensjowe, na wzór  słynnych różanych. I rzeczywiście mnogość gatunków i ich odmian pozwala na rozwinięcie kreatywności. 

 

Polecamy również:

Przewiń do góry