Hortensja – Opis
Hortensja ogrodowa to niezwykle popularny w uprawie krzew, od stuleci zdobiący ogrody możnowładców, a potem i zwykłe, przydomowe przestrzenie. Pochodząca z Azji południowo-wschodniej roślina popularność zyskała dzięki kulistym kwiatostanom i ozdobnym kwiatom płonnym, przebarwiającym się, w zależności od odczynu pH podłoża. Hortensja jest krzewem kapryśnym i wymagającym, ale trud włożony w jej uprawę, po wielekroć wynagradza uroda kwitnącej rośliny. Spośród wielu odmian można wybierać różniące się obfitością kwitnienia, wielkością kwiatostanów, czy stopniem ich wybarwienia i kolorami.

Romantyczna historia Hortensji Otaksa
Ciekawa historia towarzyszy powstaniu jednej z odmian, charakteryzującej się wyjątkowo dużymi kwiatostanami. Jak głosi legenda, niemiecki botanik Philipp Franz von Siebold w czasie pobytu w Japonii zakochał się w pięknej Sonofi O-taki, która dla niego porzuciła rodzinny kraj i przyjechała do Europy wraz z ukochanym.
Botanik na cześć egzotycznej miłości nazwał jedną z wyhodowanych przez siebie jednej rodzajów odmian hortensji ogrodowej Otaksa. I tak gorące uczucie do dziś zachowało się w tysiącach kwitnących błękitem hortensji, do dziś dnia zdobiących ogrody i tarasy. Krzew nazwany imieniem Japonki charakteryzuje się zwartym pokrojem i niewielką wysokości. Osiąga od 1 do 2 m wysokości, przy podobnej szerokości. Kwitnie wyjątkowo obficie, a pojedyncze kuliste kwiatostany osiągają średnicę około 20 cm.
Przy zapewnieniu roślinie odpowiednio kwaśnego podłoża, kwiaty płonne wybarwiają się na kolor głębokiego błękitu, przechodzącego w indygo. To jeden z wielu kultywarów, jakie można uprawiać w ogrodach i na tarasach.
Wymagania przy uprawie Hortensji
Jak wcześniej wspominano – kapryśna azjatycka Hortensjowa piękność ma dosyć duże wymagania. Potrzebuje stanowiska zacisznego, ocienionego i osłoniętego od wiatru, który mógłby połamać jej obciążone kwiatostanami pędy. Jednocześnie potrzebuje dużej wilgotności podłoża. Tę cechę zawarto w łacińskiej nazwie rodzaju – Hydrangea. Odpowiada jej też umiarkowanie wysoka wilgotność powietrza, ale nie lubi zraszania liści. Jest wrażliwa na choroby grzybowe, które w warunkach moczenia liści i pędów, szybko ją atakują.
Hortensja ogrodowa wymaga podłoża kwaśnego, przepuszczalnego i żyznego. Jest wrażliwa na mróz, zatem przed zimą należy zabezpieczyć jej pędy, okrywając je słomą lub agrowłókniną zimową. Zadbana roślina odwdzięczy się obfitym kwitnieniem w rzadkich w świecie roślin, odcieniach błękitu. Niebieskiemu zabarwieniu kwiatów płonnych sprzyja niskie pH podłoża.
Dla wszystkich osób którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji hortensji zapraszamy do przeczytania naszych pozostałych wpisów o hortensji!
Hortensja zastosowanie
Wbrew pozorom ozdobna rola, jaką pełnią hortensje w ogrodach, nie jest jedyną, do której można używać tych roślin. Również dobrze prezentują się jako kwiat cięty, a dzięki zachowywaniu kształtu i koloru, są lubianym elementem suchych bukietów. Hortensja ogrodowa w przydomowych przestrzeniach prezentuje się świetnie w towarzystwie innych roślin o podobnych wymaganiach, a także jako soliter. W tym ostatnim przypadku należy zapewnić jej miejsce z przesianym światłem, gdyż bezpośrednie nasłonecznienie powoduje oparzenia na liściach.
Ważne jest też osłonięcie krzewu przed wiatrem. W handlu dostępne jest wiele odmian uprawnych hortensji ogrodowej, różniących się wielkością, pokrojem, a nawet kolorem kwiatostanów. Rodzaj hortensja ma ponadto, w swoich szeregach też inne gatunki.
Niektóre, jak hortensja bukietowa o imponujących wielkością kwiatostanach, a inne – np. hortensja pnąca, łatwe w uprawie. Wśród nich mnóstwo jest kultywarów, pozwalających na dobranie najbardziej odpowiednich zarówno do panujących warunków, założeń ogrodu, jak i oczekiwań estetycznych właściciela. Amatorzy tych roślin potrafią tworzyć ogrody hortensjowe, na wzór słynnych różanych. I rzeczywiście mnogość gatunków i ich odmian pozwala na rozwinięcie kreatywności.







Polecamy również:

Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]