7 Interesujących faktów o Sukulentach
Sukulenty to umowną nazwa roślin z terenów pustynnych i półpustynnych, które wykształciły tkankę wodną – zdolną do magazynowania wilgoci, której w ich środowisku brakuje. Nazwa „sukulent” pochodzi od łacińskiego „succulentus”, co oznacza „soczysty”. Wiele roślin z tej grupy, inaczej nazywanych gruboszami, jest uprawiane w domach i ogrodach.
Czym są sukulenty?
Rośliny gruboszowate, zwane z łaciny sukulentami to grupa, która z powodu przystosowania do trudnych warunków i ciągłego braku wody, ewolucyjnie wykształciła umiejętność jej magazynowania. Sukulentami są zarówno rosnące dziko w Polsce rozchodniki i rojniki, jak i egzotyczne kaktusy, czy nawet słynne, afrykańskie baobaby.
Czy kaktus to sukulent?
Tak, kaktusy są typowymi sukulentami. Pochodzą z terenów pustynnych i półpustynnych, a większość gatunków rośnie dziko w Afryce. W drodze ewolucji wykształciły spichrzową łodygę będącą żywym magazynem wody. Ich liście są uwstecznione i przekształcone w kolce, chroniące roślinę przed zjedzeniem.
Sukulenty w szkle – jak je podlewać?
Wszystkie sukulenty należy podlewać dopiero wtedy, kiedy ziemia dobrze wyschnie. Zimą podlewanie ogranicza się do minimum, pozwalając roślinie przejść okres spoczynku. Większości kaktusów nie podlewa się wtedy wcale (od listopada do marca), dzięki czemu wiosną mogą zakwitnąć.
Jak przesadzać sukulenty?
Sukulenty przesadza się tak samo, jak wszystkie inne rośliny. Wtedy, kiedy korzenie przerastają ziemię w doniczce, roślinę należy delikatnie wyjąć, nie uszkadzając bryły korzeniowej i posadzić w świeżej, przepuszczalnej ziemi z dodatkiem piasku, w dobrze zdrenowanym naczyniu.
Czy sukulenty są trujące?
W grupie roślin gruboszowatych znajdują się zarówno gatunki nieszkodliwe, jak i silnie trujące. Przed sprowadzeniem do domu, w którym są małe dzieci, czy zwierzęta zawsze należy się upewnić, czy sukulenty nie stanowią dla nich zagrożenia. Silnie trujące spośród sukulentów są np. wilczomlecze (euphorbie).
Jak rozmnażać sukulenty?
Nie ma tu jednej prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od gatunku sukulentów. Niektóre sukulenty łatwo rozmnażają się z nasion – należy do nich wiele gatunków kaktusów. Inne z sadzonek, jak np. popularne „drzewko szczęścia”.
Jak uratować sukulenta?
Wszystkie sukulenty lubią dużo słońca i suche podłoże. Brak światła, czy jego niedostateczna ilość powodują, że roślina blednie, wyciąga się i marnieje. W takim wypadku należy jej zapewnić odpowiednią ilość słońca, przestawiając w jasne miejsce. Nadmiar wody, natomiast może sukulenta zabić.
Zalaną roślinę należy czym prędzej przesadzić do piaszczystego, suchego podłoża i nie podlewać przez co najmniej 2 tygodnie. Jeżeli sukulentowi dolegają choroby wywołane patogenami, leczenie trzeba dobrać w zależności od tego czy i jaka choroba lub szkodnik go zaatakowały. Pomimo małych wymagań trzeba pamiętać żeby pielęgnować sukulenty, pomoże nam to zapobiec w przyszłości problemów z rośliną.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]
Sukulenty to mój konik! Czekam na więcej faktów!
Sukulenty są naprawdę łatwe w pielęgnacji.
Nie wiedziałem, że sukulenty są aż tak interesujące!
Comments are closed.