Jakie występują rodzaje hortensji w ogrodach?

Spis treści

Hortensje to niesamowite rośliny, które na dobre zagościły w polskich ogrodach. Tworzą wyjątkowe, barwne kwiaty, które są trwałe i przyciągają spojrzenia. W ogrodach sadzi się wiele gatunków hortensji, które różnią się między sobą kolorem kwiatów, ich wielkością oraz budową. Hortensja może mieć różny pokrój oraz przeznaczenie. Dowiedz się, jakie występują rodzaje hortensji i czym się charakteryzują.

Pierwsze hortensje w ogrodach pojawiły się w Europie już w XVII wieku, szybko pokochano te wyjątkowe rośliny za ich kwiaty oraz za łatwość uprawy. W sprzedaży najczęściej spotyka się hortensje ogrodowe oraz bukietowe, równie niesamowicie prezentują się hortensje piłkowane, dębolistne i pnące. Ciekawymi okazami lecz mniej spotykanymi w ogrodach są hotrensja krzewiasta i Anabelle

Hortensja ogrodowa — różowo-niebieskie piękności

Hortensja ogrodowa

Hortensje ogrodowe mają piękne kwiaty w kolorze niebieskim lub różowym, warto wiedzieć, że kolor kwiatów zależy nie tylko od odmiany, ale również od odczynu podłoża i zastosowanego nawozu. Na odpowiednim stanowisku hortensja ogrodowa ma zwarty pokrój, nie choruje i nie przemarza. Ten gatunek hortensji wymaga gleby żyznej, która jest wilgotna i zasobna w składniki pokarmowe. Roślina potrzebuje corocznego cięcia — przycina się pędy suche, chore. Regularne cięcie pobudza hortensje do kwitnienia oraz pomaga utrzymać zwarty i atrakcyjny pokrój krzewu.

Hortensja bukietowa — krzew o niezwykłych kwiatach

Hortensja bukietowa

Hortensje bukietowe mogą występować w różnych kolorach — w różowym, białym, żółtym, a nawet w zielonym. Roślina tworzy duże kwiatostany, które pojawiają się latem i zdobią ogrody aż do pierwszych przymrozków. Krzewy hortensji bukietowej pięknie wyglądają w ogrodach naturalistycznych, angielskich oraz wiejskich. Na optymalnym stanowisku cała roślina obsypana jest barwnymi kwiatami.

Hortensja piłkowana

Hortensja piłkowana

Ciekawostką botaniczną są hortensje piłkowane. Roślina tworzy niewielkie krzewy, latem pomiędzy liśćmi pojawiają się sztywne pędy z kwiatostanami. Liście mają charakterystyczne piłkowane blaszki. Kwiatostan składa się z dwóch rodzajów kwiatów, które różnią się kształtem i kolorem. Dzięki temu roślina wygląda bardzo dekoracyjnie i oryginalnie.

Hortensja pnąca

hortensja pnąca

Hortensja pnąca może wić się po podporach. Dzięki elastycznym i długim pędom owija się z łatwością nawet wokół drzew. Roślina tworzy płaskie kwiatostany, na których pojawiają się niewielkie kwiaty. Liście tej hortensji pięknie się przebarwiają, stanowią doskonałą ozdobę pergoli lub trejaży.

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistna to kolejna piękność ogrodowa. Roślina tworzy liście, które do złudzenia przypominają blaszki liściowe dębu. Na szczycie pędów pojawiają się stożkowate kwiatostany o barwie białej. Hortensja dębolistna dobrze czuje się w lekkim półcieniu, na żyznej glebie.

Polecamy również:

3 thoughts on “Jakie znamy rodzaje Hortensji”

  1. Avatar photo

    Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat różnych rodzajów hortensji, jednak brakuje mi bardziej szczegółowych opisów charakterystycznych cech poszczególnych odmian oraz porównań ich wymagań dotyczących pielęgnacji.

  2. Avatar photo

    Artykuł jest dość powierzchowny i nie wchodzi w szczegóły dotyczące różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami hortensji. Brakuje również praktycznych wskazówek dotyczących uprawy i pielęgnacji konkretnych odmian.

  3. Avatar photo

    Fantastyczny artykuł! Bardzo ciekawe opisy poszczególnych rodzajów hortensji, co na pewno pomoże mi w wyborze roślin do mojego ogrodu. Dzięki za te informacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Scroll to Top