Kiedy i jak przycinać Budleję?
Budleja Davida, zwana też motylim krzewem to jedna z najczęściej uprawianych roślin wieloletnich. Jej niewielkie wymagania i delikatna uroda wiotkich pędów, srebrzysto-zielone listki i wiotkie pędy uginające się od oblepionych motylami kwiatostanów, czynią z budlei wdzięczny obiekt uprawy, bardzo chętnie sadzony w polskich ogrodach. Jej popularność wzrasta wraz z ociepleniem klimatu, bowiem budleja źle znosi mrozy i może przemarzać, pozostawiona bez okrycia.
Wtedy pomóc może cięcie. Nawet zdrowe krzewy warto czasem prześwietlić. Kiedy i jak przycinać budleję, żeby cieszyła zdrowym wzrostem i obfitym kwitnieniem?
Jak przycinać budleję
Przycinanie budlei warto wykonać raz w roku. Jednak przed wzięciem do ręki sekatora i przystąpieniem do działania, warto poznać kilka zasad, które sprawią, że zabieg stanie się elementem pielęgnacji, a nie szkodzenia roślinie. Jak prawidłowo przycinać budleję? Przede wszystkim należy zadbać o narzędzie. Musi być czyste i ostre tak, żeby wykonać nim gładkie cięcie, bez miażdżenia pędów. Jego czystość jest ważna, ponieważ sekator zanieczyszczony sokami innych roślin może być źródłem chorobotwórczych patogenów przenoszonych z rośliny na roślinę.
Cięcie należy wykonać ok. 5 mm nad pąkiem śpiącym (widoczne zgrubienie na gałązce), z którego potem wyrośnie kolejny pęd, zagęszczając pokrój krzewy i nadając mu zwarty wygląd. Każde cięcie należy wykonywać ukośnie – zapobiega to zaleganiu wilgoci na ranie i powstawaniu chorób grzybowych. Skos powinien być skierowany na zewnątrz. Cięcie wykonuje się w suche i słoneczne dni. Pozwala to na szybkie zasklepienie ranek.
Kiedy należy ciąć budleję
W pracach ogrodowych ważne jest przestrzeganie reguły, że rośliny kwitnące wiosną tnie się po kwitnieniu, a te zakwitające latem, na wiosnę. Pozwala to na wytworzenie i zachowanie pąków kwiatowych i wpływa korzystnie na obfitość kwitnienia. Cięcia nigdy nie należy wykonywać jesienią, ponieważ panująca wtedy wilgoć sprzyja zakażeniom grzybowym. Kiedy przycinać budleję? Oczywiście wiosną. Różne rodzaje budlei przycinamy w ten sam sposób, krzewy różnią się od siebie ale podstawy przycinania są takie same. Poza skróceniem pędów i nadaniem krzewowi ładnego pokroju warto wyciąć też pędy suche i słabe.
To tzw. cięcie prześwietlające pozwalające na dotarcie większej ilości promieni słonecznych do wnętrza rośliny, co wpływa korzystnie na jej zagęszczenie, odżywiając pędy rosnące w środku. Budleje kwitną na pędach tegorocznych, więc regularne, wiosenne cięcie zapewni obfite kwitnienie. Czasem następuje konieczność wykonania cięcia sanitarnego. Może zaistnieć, kiedy budleja przemarznie lub zostanie zaatakowana przez trudne go usunięcia szkodniki.
Wtedy należy krzew przyciąć do wysokości nie mniejszej niż 20 cm nad ziemią, zachowując zasady techniki prawidłowego cięcia.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]
Budleja niestety mi przemarzła tej zimy 😕
Może lepiej w ogóle jej nie przycinać?
Budleje to moja miłość! Dzięki za rady!
Comments are closed.