Wrzesień w ogrodzie

Spis treści

Ogród we wrześniu to miejsce jeszcze ciepłe od minionego dopiero co lata. W tym miesiącu kwitnie jeszcze wiele roślin ozdobnych, a krzewy i drzewa owocowe dostarczają dojrzałych, już gotowych przysmaków, z których można przygotowywać przetwory na zimę.  Dojrzewają też warzywa o długim okresie wegetacji – dynie, czy cukinie. Wrzesień to także czas zbioru wielu ziół, które zimą posłużą za podstawę aromatycznych herbatek, wspomagających leczenie przeziębień, czy innych dolegliwości. 

Wrzesień to również czas sadzenia

W tym miesiącu najlepiej umieścić w gruncie:

jesień słońce
  • wiosenne kwiaty cebulowe (tulipany, narcyzy, hiacynty, szafirki i inne)
  • krzewy i drzewa uprawiane w pojemnikach, które mają zakwitnąć w kolejnym sezonie

    Poza sadzeniem cebul i przesadzaniem z donic warto wykonać też inne prace

  • Pod koniec września wykopuje się rośliny niezimujące w ziemi (mieczyki, dalie, pacioreczniki i inne).
  • Przycina się krzewy kwitnące wiosną, między innymi forsycje, róże z grup parkowych i pnących, lawendę wąskolistną oraz maliny, porzeczki i agrest oraz winorośle.
  • We wrześniu wycina się także rośliny przeznaczone na suche bukiety. Kwiatostany traw ozdobnych, nieśmiertelniki, przegorzany, czy celozje mogą również zostać na zimę. Oszronione będą piękną ozdobą zimowego ogrodu.
  • Wrzesień to także miesiąc sadzenia krzewów przeznaczonych na żywopłoty, kupowanych z gołymi korzeniami – wcześniej wykopanych ze szkółki. W tym miesiącu można też przesadzać krzewy i drzewa iglaste.
  • We wrześniu rośliny jednoroczne, które już przekwitły, oraz byliny, których części nadziemne zaschły, można zastąpić kompozycjami z wrzosów, astrów i chryzantem.
  • W pierwszym miesiącu jesieni należy też uzupełnić ściółkę wokół uprawianych roślin, a młode drzewka podeprzeć palikami. Wrzesień to także miesiąc, w którym należy wnieść z powrotem do pomieszczeń rośliny sezonowe, spędzające lato na tarasach, czy balkonach.
  • We wrześniu nadal należy kontynuować zabiegi pielęgnacyjne konieczne sezonie wegetacyjnym – w razie niedostatku wilgoci rośliny trzeba podlewać. Susza fizjologiczna jest bardzo niebezpieczna, dlatego rośliny przed nadejściem mrozów muszą być dobrze nawodnione. Ułatwi im to przetrwanie mrozów.  Warto je też zasilić dawką nawozu. Do tego najlepiej nadaje się kompost, humus lub obornik.
  •  W tym miesiącu można zacząć przygotowywać jesienne sadzonki półzdrewniałe. Powstałe z nich młode rośliny wiosną kolejnego roku będą mogły trafić do gruntu.
  • Wrześniowe, jeszcze ciepłe dni to także dobry czas na przygotowywanie sadzonej z odkładów.  Boczny pęd krzewu, który ma zostać rozmnożony, należy przygiąć do ziemi i przysypać kopczykiem.  Tak przygotowany wiosną powinien wypuścić nowe liście i pędy. Wtedy można go będzie odciąć od rośliny matecznej.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top