Azalia - abc pielęgnacji rośliny

Spis treści

Azalia inaczej zwana różanecznikiem lub rododendronem (łac. Rhododendron L.), jest rośliną z rodzaju wrzosowatych. Obejmuje ponad 1000 gatunków. W stanie naturalnym występuje w Azji, obu Amerykach i Europie. Na stanowiskach naturalnych rosnie na obszarach górskich, na glebach próchniczych, kwaśnych lub torfowiskach. Azaliami zwyczajowo nazywamy rośliny o miękkich liściach, które są zrzucane na zimę.

Azalia fioletowa

Azalia, wymagania glebowe

Jeśli w swoim ogrodzie nie posiadamy odpowiedniego miejsca spełniającego warunki glebowe, stanowisko możemy przygotować samodzielnie. 

  • ziemia lekka i piaszczysta
    glebę mieszamy z torfem wysokim w stosunku 1:1. Głębokość stanowiska około 50 cm.
  • ziemia ciężka
    celem rozluźnienia mieszamy glebę z torfem wysokim na głębokość 50 cm.
  • można też zastosować gotowe podłoże do różaneczników.

Stanowisko dla azalii powinno być dość rozległe. Ze względu na płytki system korzeniowy dobrze rosną pod drzewami. 

Azalia, jak sadzić

Roślinę razem z donicą na kilkanaście minut wsadzamy do naczynia z wodą. Azalię sadzimy razem z bryłą korzeniową. Bryła musi być umieszczona w głębie w ten sposób, żeby znalazła się około 5 cm poniżej poziomu gruntu. Obsypujemy ją ziemią, którą delikatnie ugniatamy. Dołek pod roślinę wykopujemy nieco większy, a na spód dajemy przygotowaną wcześniej glebę. Posadzoną roślinę ściółkujemy na wysokość 10 cm korą z iglaków zmieszaną z sosnowymi szpilkami. Podlewy obficie, aby woda osadziła glebę na korzeniach.

Kiedy sadzić azalie

Azalie można sadzić przez cały sezon, jednak najlepszą porą jest kwiecień. Wybieramy stanowisko północne, gorsze jest północno-wschodnie lub północno-zachodniej. Nigdy nie sadzimy azalii na stanowisku słonecznym.

Nawożenie azalii

Ze względu na płytki system korzeniowy, azalie nie pobierają składników pokarmowych z niższych warstw gleby. Dlatego posadzone w ogrodzie powinny być regularnie nawożone. Najlepiej nadają się do tego gotowe mieszanki przeznaczone do roślin wrzosowatych.

Azalia biała

Przycinanie

Azalie nie wymagają przycinania i można ograniczyć się do usuwania gałęzi chorych lub przemarzniętych. Jednak dla poprawienia kwitnienia można usunąć 20% zeszłorocznych pędów, a resztę skrócić o 1/5.

Scroll to Top
Scroll to Top