Hortensja krzewiasta – Opis

Spis treści

Hortensja krzewiasta, inaczej zwana drzewiastą lub krzaczastą, w naturze rośnie w górskim paśmie Appalachów, w północnych rejonach Ameryki Północnej i Kanady. Gatunek botaniczny nie ma wartości dla ogrodników, natomiast szeroko rozpowszechnione są jej uprawne odmiany hortensji – kultywary. Nadają się dla miłośników hortensji, dopiero zaczynających przygodę z tymi roślinami, bo są o wiele mniej wymagające od popularnych hortensji ogrodowych, a nawet nieco łatwiejszych w pielęgnacji, hortensji bukietowych. 

Krzew przeciętnie osiąga wysokość od 1 m do nawet 2,5 w zależności od odmiany. Jednak sadząc go, należy pamiętać, że silnie rozrasta się na boki i jego szerokość może być większa od wysokości. 

hortensja krzewiasta

Hortensja krzewiasta - uprawa i wymagania

W naturalnym środowisku przodkowie ogrodowych hortensji krzewiastych rosną w prześwietlonym cieniu drzew. W warunkach uprawnych preferują też miejsca z rozproszonym światłem, ale dość jasne. Gleba powinna być żyzna, bo hortensja krzewiasta, podobnie jak je kuzynki, jest dość żarłoczna. 

Odpowiada jej lekko kwaśne pH podłoża. Choć roślina jest dość odporna na mróz, jednak warto przed zimną ją zakopczykować, podobnie jak róże. Przemarznięta odradza się z korzeni, zakwitając na pędach tegorocznych. Jej ciężki, obfite kwiatostany potrafią położyć pędy, dlatego w przypadku silnego kwitnienia, można pomóc, podpierając gałązki, lub podwiązując je. Sadzić tę roślinę wato wczesną wiosną. Wtedy przyjmuje się najlepiej i jest szansa, że zakwitnie jeszcze w tym samym roku. 

Hortensje uprawiane w pojemnikach, z nienaruszoną bryłą korzeniową, można sadzić przez cały rok, bez szwanku dla nich. 

Odmiany uprawne hortensji krzewiastej

Choć obfitością odmian hortensja krzewiasta, nie może konkurować z ogrodową, czy bukietową kuzynką, to jednak na brak wyboru trudno narzekać. Na szczególną uwagę zasługują, między innymi Grandiflora, nazwą sugerująca odmianę o dużych, kulistych kwiatostanach. Te  złożone są z wielu białych, z czasem różowiejących kwiatów płonnych, Krzew jest niewysoki, dorasta do ok. 1,5 m.

Jedną z najchętniej uprawianych odmian jest  Annabelle o bardzo dużych, kulistych, białych kwiatostanach, złożonych tylko z kwiatów płonnych. Osiąga wysokość podobną jak poprzedniczka – ok. 1-1,5 m.  Poza nimi popularnością cieszą się też Ruby Annabelle i Pink Pincushion. 

Hortensja krzewiasta z pewnością warta jest uwagi, również dla początkujących ogrodników. Stosunkowo mało wymagająca roślina za pielęgnację odwdzięcza się niezwykłą i oryginalną urodą, nie tylko w okresie kwitnienia. 

Scroll to Top
Scroll to Top