7 Interesujących faktów o Krzewuszce
Krzewuszka cudowna, znana też jako wajgele, dzięki niewielkim wymaganiom stanowi bardzo przyjemny obiekt uprawy, nawet dla początkujących ogrodników. Odwdzięcza się bardzo dekoracyjnym wyglądem, a w porze kwitnienia, zachwyca. Poniżej garść porad dla posiadaczy tych krzewów.
Krzewuszka jakiej ziemi potrzebuje?
Krzewuszka cudowna, bo tak brzmi jej pełna nazwa w języku polskim, to krzew wymagający podłoża żyznego, bogatego w próchnicę i o stałej, umiarkowanej wilgotności. Przygotowując miejsce do posadzenia tej rośliny, warto zmieszać ziemię z kompostem lub obornikiem. Zapewnią sporą dawkę próchnicy i składników odżywczych, pomogą też utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.
Kiedy kwitnie krzewuszka?
Wajgele kwitną na przełomie wiosny i lata. W maju i czerwcu obsypują się chmurą dużych, trąbkowatych kwiatów w kolorach od bladego róży po intensywną czerwień. Niektóre odmiany powtarzają kwitnienie w sierpniu i kończą je we wrześniu. Rośliny uprawiane na stanowisku słonecznym, kwitną bardziej obficie.
Krzewuszka, której co kilka lat zastosuje się cięcie prześwietlające, zagęszcza pokrój i kwitnie mocniej niż rośliny prowadzone naturalnie.
Dlaczego krzewuszka nie kwitnie?
Jeżeli krzewuszka nie kwitnie w ogóle to znaczy, że musi się czuć bardzo źle. Niezależnie od rodzajów krzewuszki powód może być taki sam. Najbardziej prawdopodobne jest to, że ma za mało światła. wajgela rośnie naturalnie na otwartych przestrzeniach południowo-wschodniej Azji, gdzie słońca ma pod dostatkiem. Inną przyczyną może być zbyt uboga gleba. Roślinie, która przestała kwitnąć należy zapewnić miejsce odpowiednio nasłonecznione i zasilić ją wartościowym nawozem naturalnym o wysokie zawartości fosforu i potasu – przeznaczonym dla roślin ozdobnych z kwiatów.
Jak wygląda krzewuszka?
Odmiany krzewuszki mogą się różnić między sobą wyglądem, bardzo znacznie. Krzewy, w zależności od odmiany osiągają od 1,5 do 3 m wysokości. Mają duży, piłkowane liście, w kolorach od jasnej zieleni, przez biało – zielone, ciemną zieleń, aż po odcienie czerwieni i brązów. Mogą mieć pokrój wyprostowany, lub pędy przewieszające się. Cechą wspólną jest budowa kwiatów. te są duże, przypominające kształtem dzwonki lub trąbki.
Działki kielicha są początkowo zrośnięte, u wyjścia rozdzielają się na lekko wywinięte płatki, z których wystają pręciki wabiące owady.
Kiedy krzewuszka wypuszcza liście?
Liście krzewuszki zaczynają pojawiać się na krzewie w kwietniu i pozostają na nim do końca października. W zależności od odmiany przebarwiają się jesienią na różne kolory. Cięcia należy wykonywać przed pojawieniem się pierwszych liści.
Jak długo kwitnie krzewuszka?
Krzewuszka kwitnie w maju i czerwcu. Niektóre odmiany powtarzają kwitnienie w sierpniu i wrześniu.
Jak rozmnożyć krzewuszkę?
Rozmnażanie krzewuszki jest dosyć proste. Można to zrobić na dwa sposoby. Przez sadzonki lub odkłady. Należy pamiętać żeby odpowiednio dbać o naszą krzewuszkę wtedy cały proces rozmnażania jest efektowny. Rozmnażanie przez odkłady polega na przygięciu wczesną wiosną jednego z bocznych pędów i przykryciu ziemią jego części z pąkiem śpiącym. Tak przygotowaną sadzonkę należy zostawić na rok. W kolejnym sezonie, kiedy zacznie wypuszczać liście, można ją odciąć od rośliny matecznej i przesadzić w inne miejsce. To metoda dla cierpliwych.
Szybciej rozmnaża się wajgelę przez sadzonki. W tym celu należy wyciąć jeden z niekwitnących pędów – najlepiej wczesną wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Gałązkę krzewuszki dzieli się na 10 – 15 cm fragmenty, tnąc je ukośnie tak, żeby każdy z nich miał co najmniej dwa oczka. Tak przygotowane sadzonki zanurza się dolną częścią w ukorzeniaczu do sadzonej zdrewniałych i umieszcza w mieszaninie torfu z piaskiem. Młode rośliny należy zasłonić folią i przenieść w miejsce jasne i ciepłe.
Codziennie trzeba je wietrzyć przez ok. 15 minut i dbać o stałą wilgotność podłoża. Po ok. 6 – 8 tygodniach młode krzewuszki wypuszczają korzenie. Wtedy można je delikatnie przesadzić do osobnych pojemników. Do gruntu mogą trafić wiosną, kiedy minie ryzyko przymrozków.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]