Budleja - abc pielęgnacji rośliny
Budleja to piękność ogrodowa, która znana jest również pod nazwą motyli krzew lub omżyn Dawida. Roślina jest bardzo nektarodajna, dlatego przyciąga owady z całego otoczenia. Podczas kwitnienia, które trwa aż do jesieni, roślina obsypana jest pięknymi kwiatami, na których gromadzą się motyle. Budleja to roślina łatwa w uprawie i bardzo wdzięczna — wystarczy zapewnić jej optymalne stanowisko i nieco pielęgnacji.
Cechy budlei, czyli portret rośliny
Motyli krzew ma raczej luźny pokrój z przewisającymi gałązkami, na których pojawiają się atrakcyjne kwiaty. Budleja występuje w kolorze różowym, fioletowym, białym oraz czerwonym. Pojedyncze kwiaty mogą mieć kolorowy środek, co charakterystyczne jest dla niektórych odmian.
Ciekawostką są trójkolorowe budleje — do jednej doniczki wsadza się 3 odmiany rośliny kwitnące o jednej porze. Omżyn tworzy także atrakcyjne liście o lancetowatym kształcie i intensywnie zielonym kolorze, spodnia strona blaszki liściowej delikatnie się srebrzy.
Jak posadzić budleje w ogrodzie?
Roślina najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach, w takich miejscach cechuje się ładnym, naturalnym pokrojem, dużymi kwiatami, które pojawiają się na wszystkich pędach. Budleja preferuje gleby ciepłe, żyzne, o odczynie lekko zasadowym. W takich warunkach krzew rośnie intensywnie i szybko osiąga docelową wielkość.
Przed posadzeniem budlei w ogrodzie warto przygotować podłoże — można wzbogacić je kompostem lub obornikiem granulowanym. To idealny nawóz, zawierający składniki pokarmowe oraz mający odpowiednie pH. Po wsadzeniu bryły korzeniowej do gleby należy obficie podlać podłoże. Termin sadzenia rośliny zależy od rodzaju sadzonki. Krzewy zakupione z odkrytą bryłą korzeniową sadzi się wiosną lub jesienią, sadzonki w doniczkach można sadzić praktycznie przez cały rok, jeśli ziemia nie jest zamarznięta.
Budleja Dawida — cięcie i nawożenie rośliny
Budleja lubi intensywne cięcie, które pomaga jej zachować atrakcyjny kształt oraz pobudza do obfitego kwitnienia, ponieważ roślina kwitnie na pędach jednorocznych. Najlepszym terminem na przeprowadzenie cięcia jest wczesna wiosna. Ubiegłoroczne pędy można skrócić nawet na wysokość 30 cm. Budleja stworzy nowe gałązki, na których latem pojawią się kłosowate kwiatostany.
Roślina w okresie kwitnienia jest dość żarłoczna — wymaga regularnego nawożenia. Do dokarmiania krzewów warto używać nawozów naturalnych lub wieloskładnikowych, które dedykowane są do krzewów ozdobnych. W okresie suszy rośliny powinno się dość często podlewać, dzięki temu wyglądają atrakcyjnie. Najlepiej robić to wieczorem.
Budleja w ogrodzie — choroby i szkodniki
Motyli krzew to gatunek bardzo odporny na choroby oraz na atak szkodników. Przy prawidłowej pielęgnacji roślin, nie trzeba się obawiać infekcji. Rośliny, które zostały posadzone w cieniu lub w miejscu nieprzewiewnym mogą wykazywać objawy choroby grzybowej, jaką jest mączniak prawdziwy. Symptomem mącznika jest biały nalot na liściach — blaszki wyglądają, jakby były obsypane mąką.
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]
Budleja to królowa mojego ogrodu! Świetny wpis.
Bardzo ciekawy artykuł, ale mógłby być dłuższy.
Czy budleja potrzebuje dużo miejsca?
Comments are closed.