Co posadzić obok budlei?

Spis treści

Bardzo popularna w ogrodach budleja najczęściej sadzona jest jako soliter. Jej wiotkie, przewieszające się pod ciężarem kwiatostanów pędy oblepione są motylami, co daje roślinie dodatkowego uroku. Jednak wielu właścicieli przydomowych ogrodów nurtuje pytanie – co posadzić obok budlei, żeby rośliny czuły się dobrze w swoim towarzystwie i tworzyły piękną kompozycję? Możliwości aranżacji jest tu wiele, ponieważ budleje są wdzięcznymi w uprawie roślinami o stosunkowo niewielkich wymaganiach.

Budleja Davida i budleja skrętolistna – podobne, choć różne

budleja fioletowa

W warunkach polskiego klimatu w uprawie spotyka się dwa gatunki budlei. Bardzo popularną budleję Davida i nieco rzadszą i mniejszą budleję skrętolistną. Budleja Davida jest łatwa w uprawie, rośnie szybko, a w okresie kwitnienia zachwyca gronami drobnych kwiatów zebranych w gęste, kłosowate kwiatostany  w odcieniach od bieli, przez róże, aż po głęboki, niemal czarny fiolet. Najczęściej sadzona jest jako pojedynczy okaz, ale pięknie komponuje się także z rosnącymi u jej podstawy pachnącymi ziołami, ozdobnymi także z kwiatów.  

Co posadzić obok budlei?

 

Co posadzić obok budlei? Doskonale pasują do niej szałwie, mięty, a także pachnąca Prowansją lawenda. Budleja lubi także towarzystwo barbuli, lewkonii i jesiennych astrów, które zaczynają kwitnąć wtedy, kiedy budleja Davida już przestaje. Kwitnące budleje doskonale wyglądają też na tle krzewów i drzew iglastych – np. jodeł, czy świerków, nadając ich monumentalnemu pięknu, filigranowej lekkości. 

Budleja skrętolistna

Rzadziej spotykana budleja skrętolistna zachwyca delikatnym pokrojem i kaskadami fioletowo-niebieskich kwiatów, którymi jest dosłownie obsypana.  Oba gatunki budlei można łączyć ze sobą w różnobarwnych kompozycjach. Można też stworzyć z ich udziałem, żywe obrazy. 

Budleja davida 

Oba uprawiane gatunki budlei – Davida i skrętolistna wyglądają pięknie rosnąc nad oczkami wodnymi, czy stanowiąc tło dla ogródków skalnych. Przestrzeń wokół tych krzewów można wypełnić rozchodnikami olbrzymimi, chabrami, jeżówkami i innymi bylinami lubianymi przez motyle.  Na pytanie  co posadzić obok budlei odpowiedź jest dość prosta – niemal wszystko, ponieważ budleje są mało wymagające i tolerują bardzo różne warunki uprawy. Zatem tworzenie kompozycji z udziałem tych urodziwych krzewów, w dużej mierze uzależnione jest od indywidualnego poczucia estetyki. 

Delikatny przekrój budlei

 

Z delikatnym pokrojem budlei doskonale kontrastują rośliny o dużych wyrazistych liściach, które znajdą u podnóża krzewów lubiany cień – funkie i bergenie.  Pięknie wyglądają w ich towarzystwie także brunnery obsypujące się w sezonie drobnymi, błękitnymi kwiatami do złudzenia przypominającymi niezapominajki. Dzięki niewielkim wymaganiom uprawowym budlei można je łączyć w różnorakie kompozycje  z innymi roślinami, równie tolerancyjnymi, tworząc oryginalne i niepowtarzalne aranżacje.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top