Ogród – kawałek natury na wyciągnięcie ręki

Ogród to marzenie niemal każdego mieszczucha, zmęczonego szarą betonozą. Szczęśliwi posiadacze własnego kawałka ziemi, choćby tylko na działkach rekreacyjnych, mogą  puścić wodze fantazji i stworzyć miejsce szyte na miarę. Warto jednak przestrzegać tu kilku zasad, żeby wielkie marzenie nie okazało się wielką i kosztowną klapą.

Bardzo ważne jest położenie roślin do ogrodu, pH ziemi i odpowiednie dobranie obsady roślinnej tak, żeby komponować ze sobą rośliny o podobnych wymaganiach. Mniejsze znaczenie ma tu, czy ogród ma być naturalistyczny, czy na wzór francuskich – starannie przystrzyżony. Oczywiście ten drugi wymaga znacznie więcej pracy i jest mniej przyjazny dla środowiska.

Ogród niejedno ma imię

Ogród to zarówno przystrzyżony trawnik  z rosnącymi na nim w rządku iglakami, jak i bujny gąszcz pełen życia, które przybywa do niego zwabione różnorodnością i obfitością kryjówek. Wbrew pozorom taki gąszcz nie wymaga więcej pracy, nie tworzy bałaganu, a przyroda nie pożre stojących przy nim budynków.

W istocie jest o wiele łatwiejszy w pielęgnacji, bo bioróżnorodność ułatwia powstanie naturalnej harmonii i przydomowa przestrzeń staje się mini – ekosystemem, niemal samowystarczalnym. Naturalistyczne nasadzenia zakładają pozostawienie większości roślin do ogrodu, które już na danej działce rosły i wkomponowanie w nie tych, które opiekun przyszłego ogrodu darzy szczególną estymą.

Bez względu jednak na planowany charakter nasadzeń, warto zwrócić się w kierunku klasyki. Doskonale znane i występujące w wielu odmianach rośliny pozwolą stworzyć niezwykłą przestrzeń. należą do nich:

  • róże w dziesiątkach tysięcy odmian i kilkuset gatunkach botanicznych
  • krzewy i drzewa iglaste, zapewniające (poza modrzewiem) zieleń przez cały rok
  • trawy ozdobne na różne rodzaje ziemi

Z wyżej wymienionych można już stworzyć ogród i wypełnić go roślinami do ogrodu, który będzie atrakcyjny przez cały rok.  Dodanie krzewów i drzew liściastych, w tym atrakcyjnie kwitnących i przymknięcie oka na ewentualnych, roślinnych gości zza ogrodzenia, czy pozostawienie niezgrabionych liści i  stosów gałęzi, pozwoli dziko żyjącym zwierzętom na zamieszkanie w sąsiedztwie ludzkich siedzib.

I tak siedząc na tarasie i podziwiając ogród, można np. obserwować rodzinę jeży zajętą wyszukiwaniem pożywienia. Wrażenia niezapomniane.

Rośliny do ogrodu

Praktyczni posiadacze działek mogą chcieć połączyć walory ozdobne z użytkowymi. I tak można stworzyć dekoracyjny i wizualnie atrakcyjny ogród jadalny.  Według najnowszych trendów granice pomiędzy jego poszczególnymi strefami powinny się naturalnie zacierać.

Zatem, zamiast klasycznego warzywniaka można wykorzystać ażurową urodę ziół, czy ich atrakcyjny wygląd, komponując je  z krzaczkami dojrzewających pomidorów, osłanianych przed wiatrem przez pnącą się nad nimi aktinidię o smacznych owocach pełnych witaminy C. Wiśnie, czy czereśnie, a nawet jabłonie niewielkich rozmiarów mogą służyć jako solitery i tło dla otaczających je roślin.

U ich stóp można sadzić truskawki, warzywa dyniowate, czy rabarbar, nie zapominając o wysokich potrzebach pokarmowych dwóch ostatnich. Warto też znaleźć w ogrodzie miejsce na wodę. Niewielkie nawet oczko, czy kaskada dodają lekkości, uspokajają, wpływają korzystnie na mikroklimat otoczenia.

W czasie upałów pozwalają zaspokoić pragnienie wielu pożytecznym zwierzętom, w tym i owadożernym ptakom.

Scroll to Top
Scroll to Top