Rozmnażanie roślin

Istnieje kilka metod na szybkie rozmnażanie roślin. W ten sposób uzyskuje się nowe egzemplarze roślin, co daje dużo radości oraz satysfakcji. Samodzielnie ukorzenione sadzonki pozwolą powiększyć kolekcję roślin i kwiatów, a jednocześnie mogą być powodem do dumy.

Rozmnażanie roślin – sadzonki

Wykorzystując sadzonki można rozmnożyć i wiele gatunków roślin. Sadzonki pozyskuje się z młodych przyrostów, które najczęściej pobiera się od wiosny do początku lata. Zielone sadzonki, czyli najmłodsze pędy ukorzenia się bez użycia ziemi. Dlatego odcięte rośliny należy włożyć do wody, pamiętając o jej częstej wymianie. W ten sposób ogranicza się ryzyko pojawienia się pleśni lub grzybów.

Dzięki czemu ukorzenić można na przykład forsycję lub hortensję. Można również pobrać sadzonki półzdrewniałe z pędów, które mają co najmniej jeden rok. Jednak tego typu sadzonki mogą trudniej się ukorzeniać. Dlatego należy wybrać zdrowe i niekwitnące pędy boczne. 

Sadzonkę taką ucina się nad węzłem, obrywając liście z jej dolnej części oraz usuwając miękki wierzchołek znajdujący się powyżej liści. Tak przygotowaną sadzonkę umieszcza się w doniczce, która powinna być wypełniona mieszanką torfu, piasku i ziemi ogrodowej lub kory sosnowej, w zależności od gatunku rozmnażanych roślin. Rozmnażać rośliny można również dzięki sadzonkom zdrewniałym. W takiej sytuacji odcina się pędy o długości co najmniej 10 cm z piętką. 

Tu również należy usunąć liście znajdujące się w dolnej części sadzonki oraz przyciąć stożek wzrostu następnie sadzonki umieszcza się w ziemi w cienistym miejscu. Musi być ono osłonięte przed intensywnym słońcem, natomiast podłoże powinno być ciągle wilgotne. Nie należy zatem dopuszczać do przesychania podłoża, aby po kilku tygodniach uzyskać ukorzenione sadzonki. Można również skorzystać z ukorzeniacza, aby zwiększyć efektywność rozwoju systemu korzeniowego.

Rozmnażanie roślin przez odkłady

Rozmnażanie przez odkłady to idealny sposób na zwiększenie kolekcji pnączy. Odkłady należy wykonywać wczesną wiosną, wykorzystując pędy zeszłoroczne. Pędy takie należy okryć ziemią, nie oddzielając ich od matecznej rośliny. Jest to bardzo prosty i naturalny sposób na rozmnażanie roślin. Dlatego doskonale sprawdzi się nawet w przypadku niedoświadczonych plantatorów. Pędy już po kilku tygodniach wypuszczają korzenie, jednak oddzielenie ich od matecznej rośliny powinno nastąpić najlepiej po kilku miesiącach. Wówczas uzyskuje się pewność, że sadzonka będzie w stanie przetrwać bez wsparcia rośliny matecznej.

Odkłady powietrzne

Aby stworzyć odkłady powietrzne najpierw należy wybrać pęd przynajmniej dwuletni. Następnie wykonuje się nacięcia na odcinku co najmniej kilku centymetrów. Do powstałej szczeliny można dodać ukorzeniacza. Następnie pęd należy dokładnie owinąć folią, wypełnioną ziemią kompostową z dodatkiem piasku. Można wykorzystać także odrobinę mchu. W woreczku musi panować również odpowiednia wilgotność. W miejscu nacięcia powinny pojawić się korzenie przybyszowe, co jest informacją, że sadzonkę można odciąć od rodziny matecznej oraz posadzić do nowej donicy. Należy to zrobić jednak tylko wówczas, kiedy system korzeniowy będzie odpowiednio rozwinięty.

Rozmnażanie przez odrosty

Jest to zdecydowanie najbardziej skuteczna forma rozmnażania roślin, gdyż wiele gatunków wydaje samoistnie tak zwany odrosty. Są to małe rośliny, które wyrastają dookoła podstawy rośliny dorosłych. Dlatego większość z nich można z łatwością oddzielić od korzenia lub łodygi rośliny matecznej, uzyskując w ten sposób nową sadzonkę. Zabieg ten najlepiej jest wykonywać podczas przesadzania. Przez odrosty uzyskać można takie rośliny jak aloes, paprocie, ale także wiele gatunków palm. Wykorzystując rozmnażanie przez odrosty, czyli przez podział kępy uzyskać można rośliny z doskonale rozwiniętym systemem korzeniowym. 

Dzięki temu istnieje bardzo duża szansa, że roślina z łatwością się przyjmie w nowej doniczce. Metodę tę można stosować również w sytuacji, kiedy rośliny rosną zbyt gęsto lub wymagają odmłodzenia.

Scroll to Top
Scroll to Top