Hortensje - przyjazne kompozycjom

Spis treści

Mnogość gatunków i odmian uprawianych w ogrodach hortensji pozwala na tworzenie bogatych i różnorodnych aranżacji z udziałem roślin z tej grupy. Wszystkie  hortensje cenią sobie półcień, wilgoć – tu mają bardzo wysokie wymagania i  glebę o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Dobrze się czują i rosną w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach. Co posadzić obok hortensji? To zależy od gatunku i odmiany, 

Hortensje pnące prowadzone po podporach, czy ścianach budynków stanowią doskonałe tło dla innych krzewów i bylin, a szczycące się ogromnymi, okazałymi kwiatostanami hortensje bukietowe i ogrodowe, mogą tworzyć atrakcyjne aranżacje kontrastowe, bądź stonowane z większością roślin mających podobne do nich wymagania. 

Co posadzić obok hortensji?

Hortensje bukietowe i ogrodowe prezentują się okazale w towarzystwie kwitnących bylin. Świetnie wyglądają w zestawieniu z peoniami, orlikami, ostróżkami i naparstnicami. Bardzo ładnie komponują się też z aranżacjach z delikatnymi tawułami i tawułkami. Klasycznym połączeniem chętnie stosowanym przez projektantów ogrodów jest też łączenie w aranżacjach hortensji bukietowych i róż. Krzewy kwitną w podobnym czasie ciesząc oczy gamą barw, kształtów i odcieni. 

Hortensje pnące, z kolei, będą doskonałym tłem dla rabat mieszanych, złożonych z traw ozdobnych, kwiatów sezonowych i roślin o dużych, ozdobnych liściach, jak np. rączniki. Z gatunkami krzewiastymi można tworzyć rabaty, obsadzając ich przód smagliczką, czy filigranową gipsówką stanowiącą obłoczki białych, subtelnych kwiatów. Również maciejka wysiana u stóp hortensji, czy delikatne żeniszki lubią swoje towarzystwo. 

Hortensja w kompozycjach z krzewami i drzewami

 

Miłośnicy okazałych form docenią zestawienie hortensji  z krzewuszką cudowną czy klonami palmowymi o subtelnie powycinanych, kolorowych liściach. Taką kompozycję można zasadzić nad brzegiem oczka wodnego, ponieważ obie rośliny cenią sobie wysoką wilgotność powietrza. Uzupełnione żurawkami, funkiami, czy brunnerami mogą przeglądać się w toni wody, po której pływać będą okazałe kwiaty grzybieni, kontrastujących z puszystymi kwiatostanami hortensji. 

Co posadzić obok hortensji, żeby tworzyło zwarty kobierzec? W tej roli doskonale sprawdzi się dąbrówka rozłogowa, czy bluszczyk kurdybanek. 

Hortensja i zioła

 

Hortensje lubią też towarzystwo ziół, takich jak szałwia, czy lubiąca wilgoć mięta. Natomiast lekkości kompozycjom dodadzą wysokie trawy ozdobne, jak miskanty, czy rozplenice. Delikatnym akcentem w towarzystwie przysadzistych hortensji, są także uniwersalne liliowce. Pięknie komponują się z hortensjami również zimozielone drzewa i krzewy iglaste, a także ostrokrzewy i laurowiśnie, czy derenie o czerwonych poza sezonem wegetacyjnym, ozdobnych gałązkach.

 Możliwości tworzenia kompozycji z udziałem hortensji jest wiele – należy jednak pamiętać, że podstawą łączenia roślin muszą być ich podobne wymagania, co do warunków uprawy. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top