Kiedy i jak przycinać hortensje?
Hortensje chętnie uprawiane są w ogrodach. Zachwycają efektownymi kwiatostanami i obfitym kwitnieniem. WIększość roślin z tego rodzaju wymaga sporych starań, żeby zachować zdrowie i dobrą kondycję. W zależności od tego z który z gatunków ma być poddany zabiegom pielęgnacyjnym, stosuje się różne metody cięcia, lub w ogóle się z niego rezygnuje. Zatem jak przycinać hortensje i kiedy przycinać hortensje – zależy od tego, który jej gatunek rośnie w ogrodzie.
Pielęgnacja krzewu – jak przycinać hortensje
Najczęściej spotykana z rodzajów hortensji w uprawie jest hortensja ogrodowa o kulistych kwiatostanach, przy sprzyjających warunkach, przebarwiających się na odcienie błękitu. Tego krzewu ciąć nie wolno wcale. Usunąć można jedynie pędy uschnięte, ale nie naruszając żywej tkanki. Natomiast należy regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany, tnąc je tuż pod miejsce, z którego wyrastają. Przycięta hortensja nie tylko osłabnie, ale nie zakwitnie w kolejnym sezonie, ponieważ pąki kwiatowe pojawiają się w sierpniu na ubiegłorocznych pędach. Nieco inaczej ma się sprawa z hortensją bukietową.
Ten gatunek kwitnie na tegorocznych pędach – latem. Zatem cięcie należy wykonywać wczesną wiosną, przed pojawieniem się pierwszych liści. Jak ciąć hortensję bukietową? Ostrym, czystym sekatorem wykonując cięcia ok. 5 mm nad pąkiem śpiącym, na skos. Powierzchnia skosu powinna być skierowana na zewnątrz rośliny. Uniemożliwi to zaleganie wody i utrudni zakażenia grzybowe. Taka ranka zasklepia się szybko i równie szybko goi. Hortensję krzewiastą również tnie się wczesną wiosną. Jednak jej pędy warto przyciąć ok. 40 cm nad ziemią, zachowując technikę prawidłowego cięcia.
Kiedy przycinać hortensje, żeby zdrowo rosły i pięknie kwitły
Zasada warta zapamiętania, nie tylko w pielęgnacji hortensji jest taka, że rośliny kwitnące latem tnie się wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Natomiast te zakwitające wiosną, tnie się po przekwitnięciu. Hortensje są królowymi lata, zatem ich cięcie należy wykonywać wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów.
Najlepiej już w marcu, ewentualnie pierwszej połowie kwietnia. Wtedy wykonuje się cięcie odmładzające hortensji bukietowych i krzewiastych. Hortensji ogrodowych nie przycina się wcale – jedynie usuwa przekwitłe kwiatostany natychmiast po ich zaschnięciu, obcinając je zaraz tam, gdzie się kończą. Kiedy przycinać hortensję pnącą? Tej rośliny w ogóle nie trzeba ciąć. Jej powolny wzrost i dekoracyjny wygląd przeplatających się pędów sprawiają, że wygląda najlepiej prowadzona naturalnie.
Natomiast, kiedy cięcie jest niezbędne, najlepiej wykonać je w marcu. Wtedy też usuwa się uschnięte pędy tego atrakcyjnego pnącza.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]