7 Interesujących faktów o Begoniach
Ukośnice, częściej znane pod nazwą begonie polskie miano zyskały, od asymetrycznej budowy blaszek liściowych, która łączy wszystkie, bardzo licznie uprawiane gatunki rodzaju. Begonie są częstą ozdobą balkonów, tarasów i rabat, a także, dzięki wytrzymałości, częścią miejskiej zieleni. Wśród tropikalnych gatunków ukośnic są i takie, które w doniczkach zdobią parapety domów i mieszkań.
Kiedy można wynieść begonie na balkon?
Rośliny są bardzo wrażliwe na zimno, więc odpowiednią porą do rozpoczęcia ich uprawy na zewnątrz jest koniec maja – początek czerwca. Podobnie postępuje się z begoniami uprawianymi w tarasowych pojemnikach, czy gruncie.
Jak rozmnożyć begonie?
Begonie można rozmnażać na kilka sposobów, w zależności od gatunku rośliny. Popularne w uprawach balkonowych begonie stale kwitnące rozmnaża się z nasion lub przez sadzonki. Nasiona wysiewa się w lutym do specjalnego podłoża i nie przykrywa ziemią. Wymagają wysokiej wilgotności i temperatury pokojowej. Wschodzące siewki trzeba kilkakrotnie pikować.
Rozmnażanie z sadzonek jest nieco łatwiejsze. Pobrane pędy należy zaburzyć w ukorzeniaczu i wsadzić do ziemi zmieszanej z piaskiem. Po kilku tygodniach powinny się zakorzenić. Begonie bulwiaste rozmnaża się – jak sama nazwa wskazuje, przez bulwy sadzone do ziemi.
Jak zbierać nasiona begonii?
Do uzyskania nasion potrzebne są dojrzałe owoce. Kwiatów begonii przewidzianych na dawców nasion nie wolno usuwać. trzeba bacznie obserwować, które z nich zawiązują owoce i kiedy te dojrzeją i zaschną, delikatnie je zdjąć, zanim pękną same. Suche torebki należy ułożyć na kartce czystego, najlepiej białego papieru i delikatnie je otworzyć.
Nasiona begonii są bardzo drobne i łatwo byłoby je przeoczyć na innym materiale. Zebrane nasiona należy przechowywać w papierowych lub płóciennych torebkach.
Czy begonie są wieloletnie?
Wszystkie gatunki begonii są bylinami i mogą być przechowywane przez kolejne sezony. W Polsce najczęściej traktowane są jak rośliny jednoroczne, ponieważ nie są odporne na mrozy.
Jak przechować begonie?
Begonie bulwiaste jesienią należy powoli zasuszać, a ich bulwy przechowywać w chłodnych pomieszczeniu, w dodatniej temperaturze do marca. Wtedy można wznowić podlewanie i powoli budzić roślinę do życia. Begonie stale kwitnące, najczęściej uprawiane na balkonach, jesienią przycina się ok. 10 cm nad ziemią i przenosi do jasnego pomieszczenia o temperaturze 12 – 15 stopni Celsjusza. Tam przechodzą zimowy spoczynek. w marcu można je przesadzić i zacząć podlewać tak, żeby późną wiosną, po zahartowaniu były gotowe do wysadzenia do balkonowych skrzynek.
Czy begonia jest trująca dla kota?
Popularne begonie niestety są trujące zarówno dla psów, jak i kotów. Szkodliwe są również dla ludzi, więc trzeba uważać, żeby dzieci nie pakowały do buzi żadnych części tych roślin. Spożycie fragmentu begonii, czy jej soku, skutkuje ślinotokiem, pieczeniem jamy ustnej i gardła i wymiotami.
W niektórych przypadkach mogą wystąpić problemy z oddychaniem wywołane podrażnieniem i obrzękiem. Jeżeli kot ugryzie begonię i wykazuje niepokój lub ślinotok, należy jak najszybciej zasięgnąć pomocy weterynaryjnej.
Czy begonie są odporne na choroby?
Większość gatunków i odmian begonii jest łatwa w uprawie i przy przestrzeganiu zasad pielęgnacji begonii, nie sprawia problemów. Jednak każdy organizm czasem choruje. U begonii mogą być to błędy w uprawie – wtedy należy je wyeliminować. Może zostać zaatakowana też przez szkodniki, czy choroby grzybowe.
Polecamy również:
Redaktor naczelny. Dziennikarka lokalnej gazety, prywatnie podróżniczka, ogrodniczka i mama. Z zawodu jest ekonomistą, z redaktorami poznała się na forum ogrodniczym, tak zaczęła się ogrodnicza przygoda, która trwa do dziś. Kontakt: [email protected]