Co posadzić obok Azali? ​

Spis treści

Ogrodowe kompozycje, zmieniające się wraz  z porami roku i etapem wegetacji roślin tworzą w ogrodach żywe obrazy. Tym bardziej atrakcyjne, że końcowy efekt jest możliwy do przewidzenia tylko ogólnie. Przy żywych kompozycjach zawsze istnieje element zaskoczenia. Modne w ogrodach azalie mają jednak szczególne wymagania. Jak wszystkie rośliny z rodziny wrzosowatych cenią sobie mocno kwaśną ziemię – w przeciwieństwie do większości uprawianych gatunków. Czy tak wymagające rośliny mogą służyć do tworzenia kompozycji? Co można posadzić obok azalii

Wrzosowisko z azaliami

Azalie należą do najbardziej kapryśnych roślin. Jednak wysiłek włożony w och pielęgnację, wynagradzają istną feerią dużych kwiatów we wszystkich niemal, możliwych kolorach i wielkościach. Żeby różaneczniki rosły dobrze i obficie kwitły, trzeba im zapewnić osłonięte od wiatru stanowisko z wysoką wilgotnością powietrza –  w praktyce doskonale udają się w pobliżu zbiorników wodnych. Potrzebują ziemi kwaśnej, żyznej i przepuszczalnej. nie znoszą ani suszy, ani zalanych korzeni.

Dzięki rozmaitości odmian upranych można stworzyć kompozycje  z samych azalii lub łączyć je z roślinami o podobnych wymaganiach. Popularnym trendem jest tworzenie wrzosowisk, gdzie rośliny z rodziny wrzosowatych – jak wskazuje nazwa, rosną w piętowych kompozycjach. Z przodu niskie krzewinki wrzosów i wrzośców kwitnących jesienią, w głębi różnych rozmiarów i kolorów  azalie i rododendrony. Takie wrzosowiska, choć w pełni kwitnienia zachwycają kolorami, mogą być jednak nieco monotonne. Jednak można je urozmaicić. 

Zatem co posadzić obok azaliiKwiaty są dobrym wyborem przy komponowaniu kompozycji z Azalią, Begonia stale kwitnąca, konwalia majowa są to jedne z popularniejszych wyborów ale nie powinniśmy zapominać również o Barwinku pospolitym, pierwiosnku lub doskonale wszystkim znanym przebiśniegu.

Wielogatunkowa kompozycja

 

Kwaśne, przepuszczalne i wilgotne gleby lubią nie tylko azalie i ich krewniacy z rodziny wrzosowatych. Takie warunki uprawy bardzo odpowiadają też magnoliom hortensjom. Pierwsze z wymienionych zachwycają ogromnymi kwiatami na nagich gałązkach, wtedy, kiedy większość ogrodowych roślin dopiero budzi się z zimowego snu. Kiedy kwiaty opadną, pojawiają się duże, błyszczące liście, stanowiące piękne tło dla rozkwitających azalii.  

Pięknie komponują się z azaliami także mniej znane rośliny uprawiane w ogrodach, jak pieris japoński, kalmia, czy kiścień, o podobnych go głównej bohaterki wymaganiach.

Drzewa i krzewy iglaste obok azalii

 

Pytanie co posadzić obok azalii, zadają sobie także amatorzy drzew i krzewów iglastych. I dla nich jest dobra wiadomość.  Podobnych warunków wymagają cisy i kosodrzewiny i inne gatunki sosen. Kwaśną glebę lubią także jałowce, jodły balsamiczne i jodły koreańskie, oraz niektóre gatunki świerków. Wybierać można spośród odmian wysokich, jak i karłowatych.  Wszystkie łączy jedno – na tle puszystej zieleni igieł kwitnące azalie prezentują się naprawdę imponująco.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top