Lawenda kiedy i jak ją przycinać?

Spis treści

Aromatyczna lawenda zdobiąca rabaty połączeniem srebrzystych, czy zielonych pędów z kłosowatymi kwiatostanami w różnych odcieniach fioletu, na dobre zagościła w polskich ogrodach i sercach ich właścicieli. Nic dziwnego. Ta niewymagająca krzewinka ma wiele zastosowań, daleko wykraczających poza jej funkcje ozdobne. Służy jako przyprawa, lekarstwo, środek odstraszający mole, pozyskuje się  z niej olejek do aromaterapii, a z suszonych roślin produkuje kadzidełka zapachowe. W porównaniu z innymi roślinami lawenda wyjątkowo lubi strzyżenie. 

Jak przycinać lawendę, żeby zachowała atrakcyjny pokrój? I kiedy przycinać lawendę, żeby kwitła obficie i zdrowo? 

Jak przycinać lawendę

Lawenda przycięta

Najczęściej uprawiana w ogrodach jest lawenda wąskolistna, stosunkowo odporna na  mróz. Ta przybyła z południa Europy roślina, wraz z ocieplaniem się klimatu poszerza swój zasięg. Do niedawna mogła być uprawiana w naszym kraju jedynie w warunkach sztucznych. Lawenda wymaga przycinania aż dwa razy do roku. Pozwala to zachować ładny, gęsty  pokrój krzewinek, które odwdzięczają się pięknym kwitnieniem, obsypując kaskadami fioletowych kłosów na wyprostowanych pędach. 

Warto zwrócić uwagę na kwiaty rosnące obok lawendy i do nich dostosować długość z jaką ma urosnąć nasza Lawenda. Jak przycinać lawendę? Dokładnie tak jak w przypadku każdej innej rośliny potrzebny będzie ostry sekator, który wykona proste cięcia, bez miażdżenia pędów. Takie rany goją się szybko i roślina je błyskawicznie goi.  Narzędzie musi być też czyste, żeby nie przenosić patogenów.

Cięcie wykonuje się na zewnątrz rośliny, na skos. W połowie września należy wykonać cięcie jesienne. Młode, niezdrewniałe jeszcze pędy przycina się o połowę długości. Starszych, już zdrewniałych gałązek ciąć nie należy wcale. Z kolei nieco wcześniej, bo w lipcu i sierpniu trzeba na bieżąco wycinać przekwitające kwiatostany lawendy. Cięcie wiosenne wykonuje się tylko, jeżeli z jakichś powodów nie nastąpiło ono we wrześniu – zachowując jego zasady. 

Kiedy przycinać lawendę, żeby zakwitła jak najmocniej 

 

Kiedy przycinać lawendę? Odpowiedź brzmi – latem i wczesną jesienią, regularnie. Lawendę po raz pierwszy przycina się latem, usuwając na bieżąco przekwitające kwiatostany. Systematyczne stosowanie tego zabiegu wzmacnia roślinę, pobudza ją do dalszego kwitnienia i nadaje jej ładny pokrój niezależnie od rodzaju lawendy. Natomiast wczesną jesienią – od połowy września do połowy października należy wykonać cięcie skracające o połowę młode, niezdrewniałe pędy. Tych starszych nie należy kaleczyć, bo słabo się rozgałęziają i regenerują. 

Pomimo że lawenda kwitnie latem, cięcie wiosenne można wykonać tylko w przypadku, kiedy nie nastąpiło jesienne. Jednak wiąże się ono z ryzykiem, że roślina w danym sezonie nie zakwitnie, bowiem wczesną wiosną zaczyna już zawiązywać pąki kwiatowe. Wymagania dotyczące cięcia lawendy mogą się wydawać skomplikowane, ale przy odrobinie praktyki, szybko wchodzą w nawyk i nie sprawiają już żadnych problemów. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top