Jakie występują rodzaje Krzewuszki w ogrodach?

Spis treści

Krzewuszka jest jednym z piękniejszych krzewów kwitnących, które mogą zdobić nasze ogrody. Wiele jej odmian jest niemalże całkowicie mrozoodpornych, inne wytrzymują temperaturę do około -20 stopni Celsjusza, co oznacza, że trzeba je w odpowiedni sposób okrywać na zimę. Jakie występują rodzaje krzewuszki dostępne w Polsce? Poszczególne odmiany różnią się między sobą kolorem kwiatostanów, a także liści. 

Krzew dorasta z czasem nawet do 2-3 metrów w przypadku niektórych odmian, co oznacza, że posadzenie takiej krzewuszki dobrze jest przemyśleć i sprytnie wpleść w całą aranżację ogrodu

Odmiany o pstrych liściach czyli krzewuszki Variegata

krzewuszka variegata

Weigela Variegata to jedna z rodzajów krzewuszki przynależących do gatunku krzewuszki cudownej. Oprócz oczywistego jej uroku, jaki płynie z pojawiających się kwiatostanów, odmiana ta posiada bardzo dekoracyjne, dwukolorowe liście. Są one zielone z mocno żółtymi brzegami, co sprawia, że krzew wygląda kolorowo na tle całego ogrodu. Odmiana ta ma pokrój bardzo rozłożysty, a pędy lubią luźno opadać ku dołowi. 

Krzewyszka może osiągnąć wysokość całkowitą do około 2,5 m. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt i są jasnoróżowe. Roślina przy wilgotnej, zasobnej i przepuszczalnej glebie o lekko kwaśnym odczynie potrafi kwitnąć bardzo obficie i szybko się rozrasta. 

Weigela Aureovariegata to druga propozycja odmiana krzewuszki o pstrych liściach, gdzie obok zieleni drugim kolorem na ulistnieniu jest mocna, intensywna żółć w bardzo dużej ilości. Kwiaty- tak jak u odmiany Variegata- również mają kolor jasnego różu, może on jednak być odrobinę bardziej intensywny. 

Weigela Nana Variegata – to bardzo subtelna i elegancka odmiana, której liście wyglądają jak namalowane pędzlem. Są one dwukolorowe- zielony liść posiada obrzeże będące pomieszaniem bieli oraz kremu. ten rodzaj krzewuszki osiąga do około 1,5 m i chętnie kwitnie różowymi, delikatnymi kwiatami. Roślina idealna jako soliter do wyeksponowania w ogrodzie. 

Odmiany Krzewuszki o ciemnych liściach

krzewuszka ciemno listna

Idealne na obwódki do ogrodów, dające cudowną plamę intensywnego, ciemno- brązowego koloru. Takie są krzewuszki w odmianie Alexandra. Intensywne, wręcz mocno czerwone zabarwienie liści daje się zauważyć już z daleka, a jeszcze większe wrażenie sprawia ta roślina w okresie kwitnienia, kiedy cała obsypuje się różowymi kwiatami. Ma raczej luźny i rozgałęziony pokrój, a jej docelowa wysokość to około 1,5 m wysokości. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top