Co posadzić obok Klonu palmowego?

Spis treści

Fantazyjnie powycinane liście i bogactwo kolorów, od jasnej żółci, przez zielenie, czerwień, aż po głęboką purpurę — klony palmowe zawsze zwracają uwagę, nikogo nie pozostawiając obojętnym. Te piękne drzewka są klasycznym elementem ogrodów japońskich, jednak można ich z powodzeniem używać również w innych rodzajach aranżacji. Należy jednak pamiętać, że ich królewski wygląd idzie w parze z wymaganiami.

 Klon palmowy jest niełatwy w uprawie i ma spore wymagania. Pragnąc uprawiać w ogrodzie tego przybysza z ciepłych rejonów Azji, należy zapewnić mu miejsce jasne i zaciszne, dbając o stałe, dobre nawilżenie podłoża. Klony palmowe ze względu na płytki system korzeniowy, są bardzo wrażliwe na niedobory wilgoci. Niebezpieczne dla nich są także wiatr i niska temperatura, dlatego rośliny przed zimą należy starannie ościółkować i okryć. 

klonu palmowy

Klon palmowy a byliny i kwiaty

 

Bardzo dobrym towarzystwem dla barwnych, filigranowych klonów palmowych są byliny cienia. Doskonale komponują się z nim żurawki w kontrastowych kolorach, funkie, bergenie i brunnery o kwiatach przypominających niezapominajki i wielkich, srebrzystych liściach. 

Również tarczownice, miodunki o liściach biało nakrapianych i pachnące, dzwoneczkowate konwalie dopełniają kompozycji, rosnąc u stóp klonu palmowego. 

Jakie krzewy można posadzić obok klony palmowego

 

Egzotyczna uroda powycinanych liści klonu palmowego sprawia, że świetnie prezentuje się on, rosnąc w pobliżu zbiorników wodnych. Taka lokalizacja daje też roślinie wysoką wilgotność powietrza, którą ceni sobie ona wysoko.

 W takim sąsiedztwie świetnie czują się hortensje — szczególnie bukietowe stanowią atrakcyjny kontrast dla filigranowych klonów palmowych. Również kaliny, szczególnie koralowa, bzy i berberysy stanowią doskonałe uzupełnienie aranżacji w stylu orientalnym.

Klon palmowy w pobliżu innych drzew  

 

Ze względu na egzotyczny, wyrazisty wygląd i spore rozmiary klony palmowe najlepiej prezentują się, uprawiane jako solitery lub główne elementy kompozycji. Jednak zielona puszystość drzew iglastych może dać im dekoracyjne tło, nie przytłaczając głównego bohatera aranżacji. Szczególnie dobrze sprawdzają się tu różne odmiany żywotników oraz cisy o płaskich, ciemnozielonych igłach i atrakcyjnych, czerwonych osnówkach owoców. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top