Ocena:

4
(99)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Co posadzić obok Bukszpan?

Spis treści

Sztywny pokrój krzewów bukszpanu, ich gęste, zimozielone rośliny o owalnych, niewielkich liściach i łatwość formowania, czynią z bukszpanów jedne z chętniej uprawianych krzewów. Często wykorzystywane są jako żywopłoty, czy obwódki rabat. Jednak bukszpan można prowadzić też jako naturalnie rosnący krzew, a nawet uczynić go głównym elementem aranżacji. 

Ta jedna  z najdłużej żyjących roślin uprawnych — najstarsze znane egzemplarze mają ponad 600 lat, ma stosunkowo niewielkie wymagania, a zagraża jej głównie przybyła kilka lat temu z Azji ćma bukszpanowa. Czy to w jednogatunkowych żywopłotach, czy wielogatunkowych aranżacjach, bukszpan jest znany i lubiany. 

boxwood, garden, cut-379479.jpg

Jakie kwiaty można posadzić obok bukszpanu

 

Elegancka, nieco sztywna zieleń bukszpanu może zyskać lekkość i kolory dzięki łanom tulipanów sadzonych przed krzewami. Kiedy wiosenne kwiaty przekwitną, a ich liście zaczną zamierać, miejsce zajmują barwne róże i pysznogłówki, czy bodziszki. Również delikatne, filigranowe i wielobarwne kosmosy na tle dostojnych bukszpanów prezentują się niezwykle dekoracyjnie.

 Subtelne orliki i okazałe ostróżki także dopełniają urody bukszpanowych kompozycji, stanowiąc ciekawy kontrapunkt. 

Bukszpan w towarzystwie krzewów

 

Krzewuszki, pęcherznice, subtelne tamaryszki i eleganckie róże dobrze czują się i pięknie wyglądają w kompozycjach z bukszpanami. Te ostatnie można łączyć też z berberysami, szczególnie odmianami o jasnych, kolorowych liściach, a także sadzić w jednogatunkowych, formowanych kępach czy szpalerach.  Ciekawym towarzystwem dla naszego bohatera są także trzmieliny i krzewy o okazałych kwiatach, jak wajgele, forsycje lub lilaki. 

Towarzystwo iglaków również bukszpanom odpowiada

 

Sztywne, ciemnozielone bukszpany doskonale komponują się z żywotnikami. Szczególnie odmianami aurea, a złocistożółtych igłach. Zimozielone drzewa i krzewy iglaste stanowią całoroczną dekorację w zestawieniu z bukszpanami, które także nie zrzucają na zimę liści. Puszysty pokrój świerków, czy sosen, płożące odmiany jałowca, czy strzeliste cyprysy — wszystkie doskonale wyglądają w towarzystwie naszego bohatera. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 4 / 5. Vote count: 99

Oceń post jako pierwszy

1 thought on “Co posadzić obok Bukszpanu?”

  1. Avatar photo

    Bukszpan świetnie się sprawdza na żywopłot!

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top