Krzewuszka aleksandra – Opis

Spis treści

Krzewuszka cudowna odmiany Aleksandra dzięki umiarkowanej wysokości nadaje się nawet do niewielkich ogrodów.  Dorasta do półtora metra wysokości i ma dość luźny pokrój. W przypadku tej odmiany zalecane jest delikatne cięcie formujące, które zagęści pokrój krzewu. Choć i prowadzona naturalnie wajgela Aleksandra będzie niewątpliwą ozdobą. Bordowe liście i intensywnie różowe, trąbkowate kwiaty przyciągają wzrok z daleka. 

krzewuszka aleksandra

Kwitnienie Aleksandra

Jak wszystkie odmiany krzewuszki, również Aleksandra obsypuje się kwiatami  późną wiosną. Maj i czerwic to czas, w którym na tle bordowych liści, uważanych za najpiękniej wybarwione ze wszystkich odmian wajgeli, pojawiają się ciemnoróżowe, stosunkowo niewielkie, jak na ten gatunek, kwiaty. Po przekwitnięciu warto jest  roślinę przyciąć, żeby nie męczyć jen zawiązywaniem nasion. Taki zabieg zagęszcza pokrój krzewu i pozwala na obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. 

Krzewuszka Aleksandra Uprawa

Wajgela Aleksandra wymaga ziemi próchnicznej, dość żyznej, o stałej, umiarkowanej wilgotności. Da sobie radę też na glebach słabszych, pod warunkiem dostarczania jej wystarczającej ilości wody. Lubi stanowisko słoneczne, choć toleruje również półcień, ale przy niedostatku światła kwitnie słabiej,  a liście mogą się nie wybarwiać na odcienie tak głębokie, jak u roślin rosnących w jasnych miejscach. Nie wymaga cięcia, choć jest ono zalecane dla zagęszczenia pokroju. 

Scroll to Top
Scroll to Top