Krzewuszka wajgela – Opis

Spis treści

Wielu miłośników ogrodów, szczególnie zaczynających przygodę  z amatorską uprawą roślin ozdobnych szuka roślin dekoracyjnych, a zarazem łatwych w uprawie. Oba te kryteria spełnia krzewuszka cudowna – zwana od łacińskiej nazwy rodzajowej także wajgelą (Weigela). Ten spory krzew – odmiany botaniczne dorastają nawet do 4 m wysokości, w naturze rośnie w południowo-wschodniej Azji i jest wdzięcznym obiektem uprawy. Ma niewielkie wymagania, a za opiekę odwdzięcza się  wyjątkową urodą wielkich, trąbkowatych kwiatów i  różnobarwnymi, w zależności od odmiany, liśćmi. 

krzewuszka weigela

Bogactwo odmian krzewuszki

Krzewuszka wajgela w pełni zasługuje na swoją polską nazwę. Liczba dostępnych w sprzedaży kultywarów pozwala na stworzenie urokliwych aranżacji z wykorzystaniem wyłącznie krzewów wajgeli.  Karłowate dobrze wyglądają z przodu kompozycji lub posadzone w pojemnikach na tarasie. Wyższe stanowią tło dla innych odmian. Krzewuszki w zależności id odmiany uprawnej mogą się też różnić kolorem liści – bywają one w różnych odcieniach zieleni, wielobarwne, a nawet ciemnobordowe, stanowiąc kontrast dla kwiatów. 

Warunki uprawy wajgeli

Wszystkie odmiany, bez względu na wygląd mają podobne wymagania uprawowe. Krzewuszka wajgela ceni sobie słońce i wtedy kwitnie najbardziej obficie, ale odpowiada jej także półcień. Preferuje podłoże żyzne, próchniczne, o umiarkowanej wilgotności. Młode krzewuszki wajgele mogą być dość wrażliwe na mróz, zatem warto je okrywać na zimę. Natomiast starsze egzemplarze co kilka lat poddać wiosną cięciu prześwietlającemu, które odmłodzi krzewy i pobudzi je go kwitnienia. 

Scroll to Top
Scroll to Top