Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie niejedno ma imię. Zaczyna się bliskim jeszcze latu wrześniem, pełnym dojrzewających owoców, zapachu ciągle kwitnących kwiatów i brzęczenia owadów. We wrześniu ciągle jeszcze trwają intensywne prace ogrodowe, mające przygotować przestrzeń i jej mieszkańców, roślinnych i zwierzęcych, do nadchodzących chłodów i okresu spoczynku.

Październik przynosi dojrzałą jesień, opadające liście i wyraźnie już przysypiającą przyrodę, wyraźnie szykującą się do nadejścia mrozów. W ty czasie zasychają najwytrwalsze byliny ogrodowe, większość jeszcze kwitnących roślin zaczyna, czym prędzej zawiązywać nasiona. Jesienią w ogrodzie jest powietrzu już mniej owadów, a widok pszczoły uwijającej się przy kwiatach staje rzadkością. Wyraźnie już krótsze dni i chłodne noce oznaczają, że ogród i jego mieszkańcy, powoli szykują się do zimowego spoczynku.

W listopadzie często już, szczególnie pod koniec miesiąca, stabilizują się temperatury poniżej zera. Nierzadko też spada pierwszy śnieg. Na progu zimy należy wykonać ostatnie, niezbędne zabiegi pielęgnacyjne tak, żeby wiosną ogród mógł ruszyć sprawnie cieszyć rozkwitającym życiem. Jesienią w ogrodzie należy usunąć spod drzew i krzewów opadłe liście, które mogą być rezerwuarem chorób i szkodników. Jesienią w ogrodzie usuwa się też obumarłe szczątki roślin, pozostawiając na rabatach zaschnięte kwiatostany traw ozdobnych i roślin, które zachowały kształt. Zimą będą piękną, posrebrzoną szronem i śniegiem, naturalną ozdobą.

Jesień w ogrodzie to czas intensywnej pracy. Od niej zależy czy wiosną wegetacja ruszy sprawnie, a rośliny będą silne i zdrowe.

jesień w lesie
Październik
wschód słońca mgła
Listopad
Scroll to Top
Scroll to Top