Kwiecień w ogrodzie - uwaga na skoki temperatury

Spis treści

Kwiecień w ogrodzie to nadal czas przygotowań do pełni sezonu. W tym miesiącu pogoda lubi płatać figle, więc właściciele przydomowych upraw muszą zachować czujność i uważnie śledzić prognozy pogody, elastycznie na nie reagując. 

Ma to duże znaczenie, szczególnie w pierwszej połowie miesiąca, kiedy jeszcze nocami potrafią ścisnąć dość silne mrozy.

Trawnik

 

O tej porze roku trawnik wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Źdźbła zmęczone zimą i zalegającą pokrywą śnieżną potrafią się filcować, tworząc zbitą powierzchnię, która utrudnia wzrost nowych liści tworzących murawę. Jeżeli zabieg nie został wykonany w marcu, to teraz, w kwietniu  koniecznie trzeba trawnik przeczesać grabiami, zwałować, oraz zasilić wapnem i rozluźnić piaskiem — po zabiegu aeracji.

 Piasek pozwoli korzeniom traw na swobodniejsze oddychanie. Sprawia też, że woda opadowa nie będzie zalegać, wywołując gnicie korzeni. Posiadacze trawników zakładanych na glebach ciężkich nie mogą pominąć tego zabiegu. 

Drzewa i krzewy liściaste

 

Jeżeli poprzedni miesiąc był zimny, to teraz nadszedł czas ostatecznego zdjęcia  osłon zimowych. Kwiecień w ogrodzie to też pora na usunięcia zabezpieczających części podziemne osłon z agrowłókniny zimowej, a także sprawdzenia stanu ściółki i uzupełnienia jej, w razie konieczności.  Kwiecień to też czas wykonywania wiosennych cięć u gatunków, które tego wymagają. 

W czasie kiedy gałązki są jeszcze bezlistne lub dopiero zaczynają się pojawiać młode liście, warto skontrolować rośliny pod kątem występowania patogenów i w razie ich stwierdzenia, wdrożyć odpowiednie leczenie.

Drzewa i krzewy iglaste i zimozielone

 

Kwiecień w ogrodzie to czas, w którym roślinom zimozielonym nadal zagraża susza fizjologiczna. Żeby zapobiec jej skutkom, przy dodatnich temperaturach należy rośliny podlewać, oraz kontrolować regularnie stan i  grubość ściółki osłaniającej części podziemne.  Do połowy miesiąca można sadzić drzewa i krzewy z gołym korzeniem — kopane ze szkółki, czy zabezpieczone jutowymi workami.  Kwiecień to też czas nawożenia. Dokarmiając rośliny, warto używać dobrej jakości nawozów organicznych. 

Byliny i rośliny jednoroczne

 

Pierwsze wiosenne byliny, głównie cebulowe zaczynają już kwitnienie. W kwietniu wymagają dawki dobrego nawozu. Warto też usunąć zaschnięte, zeszłoroczne części, o ile zabieg ten nie został wykonany wcześniej. Pozostawione na grządkach mogą stać się zarzewiem chorób. W ciepłych latach już w kwietniu można wysiewać do gruntu nasiona roślin jednorocznych, kwitnących latem. 

Doskonale nadają się do tego chabry, nagietki, czy rezedy. Siewki wysiewane w poprzednich miesiącach należy przepikować do osobnych pojemników. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top