Ocena:

4.1
(72)

Loading

Czas czytania: 3 minuty

Tulipan – Opis

Spis treści

Najstarsza i najbardziej znana z roślin cebulowych uprawianych jako ozdobne, liczy sobie ponad 15 000 kultywarów i odmian będących mieszańcami. Uprawiane są także gatunki botaniczne tulipanów.  Wszystkie znane są pod wspólną nazwą tulipan ogrodowy, choć w istocie dzielą się na kilkanaście tysięcy odmian i gatunków, oraz kilka grup, w zależności od pory kwitnienia.  

Tulipany są najczęściej uprawianymi roślinami ozdobnymi, a zasięg ich występowania obejmuje niemal całą kulę ziemską. Łatwość uprawy, znaczne różnice w wyglądzie, a nawet porze kwitnienia, oraz mnogość zastosowań — zarówno jako kwiat rabatowy, jak i cięty, czynią z tych roślin prawdziwych królów wiosennych ogrodów

tulipany

Tulipan ogrodowy niejedno ma imię

 

Nazwa „tulipan ogrodowy” kryje w sobie wszystkie odmiany mieszańcowe i uprawne, jakie można znaleźć zarówno w amatorskich nasadzeniach, jak i przemysłowych szklarniach, czy polach. Jest to dosyć mylące, bo rośliny różnią się między sobą bardzo znacznie. Ich liście i łodyga zakończona kwiatem mogą mierzyć od kilku centymetrów do niemal metra wysokości, a same rośliny kwitnąć pełną gamą kolorów poza niebieskim. Podstawowy podział dotyczy pory kwitnienia i dzieli się na:

  • tulipany wcześnie kwitnące
  • tulipany średnio wcześnie kwitnące
  • tulipany późno kwitnące
  • tulipany botaniczne

Dodatkowo w każdej z grup znajdują się podgrupy w zależności od wielkości roślin i wyglądu ich kwiatów. Tulipany papuzie o postrzępionych płatkach, pełne, piwoniowe, których kwiaty przypominają w pełni rozkwitu peonie, czy eleganckie tulipany liliokształtne i wiele innych. Wszystkie tulipany ogrodowe łączy jedno — są dość łatwe w uprawie, choć w okresie wegetacji należy poświęcić im nieco uwagi, oraz najlepiej wyglądają sadzone w grupach. 

Wymagania uprawne tulipanów ogrodowych

 

Próchniczna, średnio wilgotna gleba o wysokiej zawartości składników pokarmowych zapewni tulipanom ogrodowym doskonałe warunki wzrostu. W okresie suszy należy rośliny podlewać, a  przekwitające pędy kwiatowe, na bieżąco usuwać. Podobnie zasychające latem liście — zapobiegnie to rozwojowi chorób grzybowych i zarażeniu cebul. A cebule tulipanów ogrodowych są wrażliwe na nadmiar wilgoci i choroby i w niesprzyjających warunkach mogą gnić. 

Stanowią też przysmak myszy i nornic, więc przed sadzeniem warto je zabezpieczyć specjalnymi koszyczkami uniemożliwiającymi gryzoniom dostęp.  Tulipany kwitną najpiękniej, kiedy posadzone od połowy września do połowy października cebule, doświadczą długiej, chłodnej i mokrej jesieni, krótkiej i łagodnej zimy, oraz chłodnej wiosny. Latem cebulki należy wykopać i przechować aż do wczesnej jesieni w miejscu chłodnym i przewiewnym. 

 

tulipany

Tulipan ogrodowy — zastosowanie 

 

Już w X wieku w ówczesnej Persji znano i lubiano tulipany ogrodowe, a ogrodnicy pracowali nad ich krzyżowaniem i pozyskiwaniem nowych odmian.   Jednak dopiero kilka wieków później, bo w połowie wieku .XVI tulipany podbiły Europę i resztę świata. Na ich punkcie oszalała szczególnie Holandia, która do dzisiaj wyrosła na prawdziwego potentata w produkcji nowych odmian tulipanów ogrodowych i uprawie tych starszych na skalę przemysłową. 

Tulipany świetnie nadają się na kwiat cięty, choć są niezbyt trwałe, a także do nasadzeń cebulowych, czy monokulturowych, barwnych „łączek”, gdzie rośnie blisko siebie co najmniej kilkanaście roślin. Odmiany miniaturowe i gatunki botaniczne sprawdzają się doskonale na rabatach i w ogródkach skalnych. Odmiany wysokie świetnie wyglądają na tle iglaków, czy nagich jeszcze gałązek krzewów liściastych. Zasłaniają też miejsca, w których po ich przekwitnięciu pojawią się byliny później rozpoczynające wegetację.

Tulipany ogrodowe dzięki różnorodności wyglądu mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w założeniach naturalistycznych, jak i przystrzyżonych, wypielęgnowanych ogrodach, którym dodadzą ciepła i barw. 

Ten popularny kuzyn wyniosłych lilii od wieków cieszy się niesłabnącą popularnością. Tulipanów nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. Są zwiastunami pełni wiosny i podobnie jak inne rośliny cebulowe kwitnące po ustąpieniu zimy, pozwalają cieszyć się kolorami i powrotem życia wtedy, kiedy szarości minionych miesięcy, ciągle jeszcze dominują w przyrodzie. 

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 4.1 / 5. Vote count: 72

Oceń post jako pierwszy

3 thoughts on “Tulipan – Opis”

  1. Avatar photo

    Tulipany to klasyka, zawsze robią wrażenie!

  2. Avatar photo

    Uwielbiam tulipany, czekam na wiosnę, żeby je posadzić!

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top