Zakładanie trawnika - przygotowanie gruntu pod uprawę traw

Spis treści

Etap zakładania trawnika to moment decydujący o jego późniejszych losach. Trawy są roślinami kapryśnymi i delikatnymi i wszelkie zaniedbania na początkowym etapie, odbiją się na jego późniejszym wyglądzie i kondycji. Warto, zatem zadbać o to, żeby zakładanie trawnika przebiegało zgodnie z wytycznymi.  Bardzo istotne jest przygotowanie gruntu – zarówno w kwestiach uzdatnienia ziemi pod przyszłą uprawę, jak i rozprowadzenia instalacji nawadniającej, która potem pomoże oszczędzać wodę i zadbać o dobrą kondycję roślin. Nie bez znaczenia jest także strona chemiczna i wyrównanie odczynu gleby. 

trawa deszcz

Przygotowanie podłoża

Bez względu na to czy przyszły trawnik ma być wysiany, czy też układany z rolki. ziemia pod niego musi zostać dokładnie przygotowana. Podstawą jest oczyszczenie jej z chwastów. Najlepiej teren przeorać dwukrotnie – jesienią, po mechanicznym usunięciu rosnących tam wcześniej roślin i kolejny raz wiosną, kiedy z pozostałych w gruncie nasion zaczynają wschodzić kolejne ich pokolenia. Tak przygotowaną ziemię dobrze jest zostawić na pewien czas, pozwalając powietrzu wysuszyć siewki i pozostałe nasiona.

 Po tym okresie, trwającym przeciętnie 14 dni, warto  zbadać pH gleby. Jeżeli okaże się kwaśna, będzie wymagać wapnowania tak, żeby ostatecznie jej odczyn oscylował w okolicach pH 6,5 – pH 7,0. To również dobry moment na wzbogacenie gleb piaszczystych próchnicą lub napowietrzenie gliniastych, poprzez zmieszanie ich z piaskiem i również próchnicą.  Warto też zadbać o warstwę nawozu przystosowanego do przyszłej uprawy traw.  Jeżeli zaplanowany jest system nawadniający, również na tym etapie trzeba ułożyć instalację.

 Dopiero na tak przygotowanym gruncie można wysiewać, lub układać przyszły trawnik

Wysiewanie traw lub ich układanie

kosiarka trawy

Wybierając nasiona trwa warto postawić na mieszanki. Zapobiegnie to sytuacjom, w których jeden z gatunków źle się przyjmie i zamiast trawnika pozostanie pustynia.  Jednak mieszanka mieszance nierówna. Inne będą oczekiwania wobec traw, które mają rosnąć w miejscach suchych i nasłonecznionych, inne tam, gdzie panuje wilgotny cień. Nie bez znaczenia jest też odporność na deptanie. 

Tereny rekreacyjne wymagają mocnych i silnie korzeniących się gatunków i dobrych zdolnościach regeneracji, a te, które mają służyć jedynie ozdobie, mogą stać się miejscem uprawy delikatnych traw. Nasiona trawy do kiełkowania wymagają światła, zatem po wysianiu ich i rozłożeniu równą warstwą, nie należy przykrywać ich warstwą ziemi, ale pozostawić na powierzchni. Konieczne jest, natomiast walcowanie, czyli delikatne wciśnięcie ich tak, żeby uniknąć porwania przez wiatr. 

Młody, kiełkujący trawnik jest niezwykle wrażliwy. W tym czasie nie wolno po nim chodzić, trzeba również zadbać o prawidłowe nawodnienie młodych roślinek. Nieco prościej przebiega układanie trawnika z rolki. Jednak i tu trzeba się wykazać sporą dozą staranności, a płaty darni, zanim się nie ukorzenią, są bardzo wrażliwe na deptanie i niedobory wilgoci. 

Pielęgnacja

Wymarzony, puszysty zielony kobierzec wymaga dużego nakładu pracy i wysiłku. Jednak efekt, jaki zapewni prawidłowo pielęgnowany trawnik, wynagrodzi wszelkie trudy.  Odpowiednio nawożony, nawadniany i koszony wtedy, kiedy trawa faktycznie odrośnie, na długość, która zabezpieczy ziemię przed wysychaniem i utratą cennych składników odżywczych, odwdzięczy się miękką zielenią,  w której przyjemnie będzie zanurzyć bose stopy. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top