Aeracja trawnika - napowietrzanie korzeni traw
Każdy, czyją dumą jest wypielęgnowany trawnik wie, jak wiele wysiłku trzeba włożyć w utrzymanie puszystego, zielonego kobierca. Nawadnianie, nawożenie, dbanie o prawidłową kwasowość, prawidłowe koszenie to tylko niektóre z koniecznych zabiegów, a każdy z nich stanowi sam w sobie, specjalistyczną dziedzinę, wymagającą dużej wiedzy. Jednym z zabiegów równie ważnych, a nie zawsze stosowanych jest aeracja trawnika. Czym jest, dlaczego jest tak ważna i jak ją prawidłowo wykonywać?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw sprawdźmy, czym jest trawnik.
Areacja trawnika - wymagająca monokultura
Wybierając odpowiednie aerator należy kierować się, przede wszystkim wielkością trawnika, na którym ma być stosowany, a także jego wiekiem. Młode nasadzenia, najwyżej 2 – 3-letnie będą wymagały płytszego nakłuwania niż stare, dobrze już zakorzenione i przerośnięte trawniki. Do aeracji służy szereg urządzeń, spośród których wybrać należy te najbardziej odpowiadające potrzebom, które napowietrzą trawnik i ułatwią wchłanianie wody. Mogą być to w kolejności, od najmniejszych powierzchni:
- nakładki na buty lub specjalne buty z kolcami
- ręczny aerator – wałek z kolcami zaopatrzony w uchwyt do pchania
- elektryczne aeratory
- aeratory spalinowe
- „traktorki” wielofunkcyjne, łączące w sobie cechy kosiarki, wertykulatora i aeratora
PIerwsze nadają się do małych powierzchni. Chodzenie w takich butach przypomina brodzenie w smole i wymaga dużego wysiłku, zatem jeżeli trawnik jest nawet średniej wielkości, będzie bardzo wyczerpujące. W takim przypadku najlepiej jest zastosować urządzenie elektryczne. Jest ciche, przyjazne środowisku, zostawia minimalny ślad węglowy. Jednak wymaga źródła zasilania. Jeżeli na działce nie ma prądu, można się zdecydować na aerator akumulatorowy.
Przy większych powierzchniach sprawdzą się urządzenia spalinowe, a przy naprawdę dużych przestrzeniach, traktorki. Większość z urządzeń napędzanych mechanicznie łączy w sobie możliwość wertykulacji i aeracji. NIektóre również koszenia.
Aeracja trawnika – kiedy stosować
Zabieg aeracji trawnika należy przeprowadzać po jego koszeniu i wertykulacji. Najlepiej dwa razy do roku, wczesną wiosną, zanim zacznie się intensywny wzrost roślin i jesienią, po ostatnim koszeniu, kiedy nadziemne części zaczynają zamierać. Stosowany regularnie zapewni roślinom nie tylko dobre napowietrzenie części podziemnych, ale ułatwi wchłanianie wody, a co za tym idzie, przyswajanie składników odżywczych. Wypielęgnowany trawnik odwdzięczy się zdrowymi i bujnymi roślinami, tworzącymi puszysty kobierzec.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]
Napowietrzanie korzeni to podstawa, dzięki za przypomnienie!
Nie wiedziałem, że aeracja jest aż tak ważna!
Super artykuł, przyda mi się w przyszłym sezonie.
Comments are closed.