Maj w ogrodzie - narzędzia idą w ruch

Spis treści

Pierwszy prawdziwie ciepły wiosenny miesiąc, kiedy ryzyko mrozów znika, a przymrozki zagrażają przez kilka nocy, to też czas kwitnienia lilaków, śpiewu słowików i początku nieśmiałych, nocnych koncertów świerszczy i pasikoników. Maj to także czas cięcia, kopania, przesadzania i siewu. Poniżej szczegółowo przedstawiamy harmonogram prac ogrodniczych w maju

Drzewa i krzewy kwitnące wczesną wiosną

 

Rośliny ozdobne, które kwitły przed wypuszczeniem liści, jak np. bardzo popularne forsycje, teraz trzeba przyciąć.  Takiemu zabiegowi poddaje się także wczesne odmiany tawuł, czy migdałki, do niedawna pokryty chmurka różowego kwiecia. Przy okazji tych zabiegów pielęgnacyjnych warto się przyjrzeć, czy na pędach nie pojawiają się ślady żerowania szkodników. 

W razie ich stwierdzenia należy zastosować odpowiednie preparaty.  Podłoże wokół roślin należy w maju  starannie ościółkować tak, żeby zabezpieczyć korzenie przed utratą wilgoci. 

Chwasty

 

Maj w ogrodzie to nie tylko czas intensywnego wzrostu roślin ozdobnych, ale także nieproszonych gości. Chwasty, jeżeli im na to pozwolić, szybko  opanują teren, nierzadko zagłuszając mniej wytrwałe rośliny ozdobne. Pojawiające się młode siewki niepożądanych roślin należy na bieżąco usuwać. 

Ziemię wokół upraw warto regularnie przekopywać, niszcząc tym samym, delikatne siewki chwastów. Ich wzrostowi skutecznie zapobiega też ściółka. W razie intensywnej inwazji warto rozważyć zastosowanie odpowiednich herbicydów. 

Rośliny cebulowe

 

Rośliny cebulowe w maju zakończyły już kwitnienie i powoli szykują się do spoczynku. W maju zaczynają intensywnie magazynować składniki odżywcze, które w kolejnym sezonie pozwolą im pięknie zakwitnąć. Warto ułatwić im ten proces, zapobiegając zawiązywaniu przez nie nasion i usuwając przekwitłe kwiaty i kwiatostany. 

W tym czasie rośliny cebulowe będą wdzięczne za zasilenie ich mączką bazaltową, która pozwoli im przygotować się należycie do chwili, w której liście zaczną żółknąc i zasychać, a cebule przejdą w stan spoczynku.

Rośliny jednoroczne

 

Maj to miesiąc, w którym do gruntu wysiewać można już większość roślin jednorocznych. Zarówno ozdobnych, jak i jadalnych, czy pełniących obie funkcje. W maju można wysiewać wprost do ziemi aksamitki, maciejkę, słoneczniki. Warzywa dyniowate, zioła, a także warzywa przeznaczone na letnie i jesienne zbiory — w zależności od odmiany.

 Również w maju można już bezpiecznie wysadzać cebule, kłącza i bulwy roślin zimujących w pomieszczeniach — jak dalie, kanny, czy mieczyki. W każdym przypadku należy pamiętać o regularnym podlewaniu w razie niewielkiej ilości opadów oraz nawożeniu, gdyż to miesiąc intensywnego wzrostu i zapotrzebowania na składniki odżywcze. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top