Kalendarz Ogrodnika - nieoceniona pomoc w uprawie roślin.

Spis treści

Prace w ogrodzie potrafią przynieść wiele radości, ale i spędzać sen z powiek. Przegapienie terminów siewu, czy sadzenia roślin, nawożenia, przycinania i innych zabiegów bywa poważnym problemem, skutkującym słabym wzrostem, chorobami, a w skrajnych przypadkach, zamieraniem roślin. Takich sytuacji można uniknąć, starannie planując działania z wyprzedzeniem. Niezastąpiony w tym będzie Kalendarz Ogrodnika

Planer przeznaczony dla miłośników przydomowej zieleni, zarówno ozdobnej jak i użytkowej pozwoli na zaplanowanie niezbędnych zabiegów, nawet na cały rok

Kalendarz ogrodnika

Kalendarz Ogrodnika - zgodnie z rytmem natury

Planery przeznaczone dla ogrodników amatorów często nie ograniczają się do rubryk z datami, ilustrowanych adekwatnymi grafikami. Poza przyjemnymi dla oka ilustracjami i miejscem na notatki zawierają też cenne porady na każdy dzień i miesiąc, dostosowane do potrzeb roślinnych podopiecznych. Wśród wielu terminarzy przeznaczonych dla ogrodników, poza podstawowymi spotkać można też 

Cykl natury podlega określonym rytmom, zależnym od naturalnego satelity Ziemi. Widać to wyraźnie w przypływach i odpływach oceanów i wielu innych zjawiskach przyrodniczych, które nie umkną czujny obserwatorom. Księżycowy Kalendarz Ogrodnika i bardziej szczegółowy biodynamiczny, podpowiedzą, jak pielęgnować nasadzenia, zgodnie z rytmem przyrody i jej cyklami.  

Kalendarz Ogrodnika i Rolnika, z kolei, będzie stanowił, ważną pomoc przy planowaniu nawet dużych upraw użytkowych, wspierając także wiedzą merytoryczną, dotyczącą płodozmiany, czy upraw najbardziej odpowiednich do określonych warunków i wymagań. 

Pomoc dla początkujących i nie tylko

Początkujący adepci sztuki ogrodniczej, chcą uniknąć niepowodzeń, związanych z nimi strat i przykrości mogą zaopatrzyć się w Kalendarz Ogrodnika, wzbogacony poradami. Planer prowadzi krok po kroku, wskazując terminy najważniejszych zabiegów, ale także podpowiadając, w formie ciekawostek rozwiązania, które można i warto zastosować w uprawach. Skorzystają z takiej pomocy, oczywiście nie tylko początkujący.

 Nawet najbardziej zaawansowanym ogrodnikom – amatorom, zdarzają się przecież chwile roztargnienia, a postępujące zmiany klimatu wpływają też na nasadzenia. Terminarz pomoże rozplanować prace i zorganizować czas tak, żeby prace w ogrodzie były prawdziwą przyjemnością.

Kalendarz Ogrodnika - co i kiedy siać i sadzić

Każda uprawa zaczyna się od posadzenia rośliny, lub jej siewu. W niektórych przypadkach, żeby osiągnąć pożądany efekt, trzeba przestrzegać terminów dość restrykcyjnie.  I tak zimą, kiedy wegetacja znacznie zwalnia, a procesy życiowe roślin, odbywają się głównie pod ziemią, ogród odpoczywa i nabiera sił do zbliżającej się wiosny. Ta stanowi eksplozję życia. Wiele gatunków właśnie wtedy należy siać, czy sadzić. 

Wczesna wiosna to czas dla największych twardzieli. Niewiele roślin we wczesnej młodości wytrzymuje przymrozki, dlatego to czas szykowania rozsady, którą do gruntu wysadzi się po “Zimnej Zośce” i “Zimnych Ogrodnikach“. Późna wiosna i lato to czas sadzenia roślin wcześniej uprawianych  w pojemnikach, z nieuszkodzoną bryłą korzeniową. Jesienią do gruntu warto wsadzić cebule wczesnowiosennych roślin kwitnących, które po ustąpieniu śniegów w śpiącym jeszcze ogrodzie, utworzą barwne plamy. 

Kalendarz Ogrodnika to rozwiązanie dla każdego, kto dysponuje własnym kawałkiem ziemi i chce maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na jego pielęgnację. Dzięki pomocy planera można wyhodować nie tylko piękne kwiaty i bujne drzewa i krzewy, ale także zdrowe warzywa i owoce, pozbawione nadmiaru chemii tak częstej u tych kupowanych w sklepach, czy na bazarach. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top