Czerwiec w ogrodzie - eksplozja życia

Spis treści

Miesiąc, w którym wiosna zamienia się miejscami z latem to jeden  z najpiękniejszych. Czerwiec w ogrodzie przynosi wiele pracy, ale i  wypoczynku i cieszenia się efektami włożonego wysiłku. To pierwszy z miesięcy roku, w  którym ryzyko nocnych i porannych przymrozków mija i można się w pełni cieszyć urokami kawałka własnej ziemi. 

Rośliny kwitnące

 

Drzewa, krzewy, byliny kwitnące należy starannie doglądać. Po zakończeniu kwitnienia usuwać zasychające kwiaty i kwiatostany tak, żeby nie narażać roślin na wysiłek zawiązywania nasion. Wyjątkiem są tu te przeznaczone na owoce.  Przy okazji tego zabiegu warto obejrzeć liście i pędy pod kątem pierwszych symptomów pojawiających się zmian chorobowych.  

Większość patogenów na wczesnych etapach inwazji jest nietrudna do zwalczania. Czerwiec w ogrodzie to też czas wysiewu dwuletnich roślin kwitnących oraz rozpoczęcia zasilania nawozem kwiatów rosnących w skrzynkach i donicach. 

Drzewa i krzewy

 

W czerwcu drzewa i krzewy są już gęsto pokryte liśćmi, a  to zwiększa powierzchnię transpiracji. Rośliny szybko tracą wodę. W razie suszy należy je regularnie podlewać. Warto też ściółkować korzenie wokół nich tak, żeby zapobiec nadmiernemu parowaniu wody i przesuszeniu bryły korzeniowej. Czerwiec w ogrodzie to miesiąc, w  którym na pniach drzewek owocowych warto już umieścić pułapki klejowe zapobiegające inwazji szkodników. 

Systematycznie należy usuwać przekwitające kwiaty, z wyłączeniem drzew i krzewów owocowych. W tym miesiącu można też przeprowadzić cięcie roślin kwitnących wiosną — tawuł, jaśminowców, krzewuszek i innych. Przeprowadzamy też cięcie żywopłotów formowanych, skracając roczny przyrost o 2 / 3 długości. 

Trawnik 

 

Delikatna monokultura roślin jednoliściennych wymaga w czerwcu szczególnej pielęgnacji. Poza regularnym nawadnianiem, w okresie suszy, należy też trawnik kosić. Jednak zabieg przeprowadza się w dni bezdeszczowe z wyłączeniem okresów suszy. Wtedy ścinanie ździebeł może doprowadzić nawet do zamierania traw.  

Jeżeli na trawniku pojawiają się chwasty, należy je usuwać mechanicznie, wraz  z korzeniami, natychmiast po dostrzeżeniu ich obecności. Jeżeli trawnik ma co najmniej dwa lata, można zastosować oprysk herbicydem przeznaczonym do zwalczania roślin dwuliściennych. Opryski stosuje się przy bezwietrznej pogodzie, zachowując ostrożność.  

Zioła

 

Czerwiec to też czas pierwszych w sezonie zbiorów ziół. Należy ich dokonywać w dni ciepłe i słoneczne, najlepiej tuż przed zachodem słońca, kiedy w częściach nadziemnych nagromadzona jest największa ilość składników czynnych. Zebrane rośliny przeznaczone do suszenia, należy powiązać w luźne pęczki i powiesić w przewiewnych, suchych pomieszczeniach. 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top