Najpiękniejsze kwiaty balkonowe

wielu posiadaczy balkonów patrzy z zazdrością na te ukwiecone, wygrywające coroczne konkursy na najpiękniej udekorowaną przestrzeń. Rzeczywiście ich piękno potrafi zapierać dech i z daleka przyciągać wzrok. Nierzadko też, dzięki bujnej roślinności na balkonie, cały budynek zyskuje nowego wyrazu i sznytu.

Jednak nawet skromniejsze uprawy mogą cieszyć oczy i zmysł węchu, oraz stanowić źródło pożywienia dla pożytecznych owadów. Inne, odstraszać te uciążliwe, jak muchy i komary.  co posadzić w balkonowych skrzynkach i donicach, żeby zyskać piękne i przyjazne miejsce letniego relaksu?

Przecież balkon i jego rośliny to w ciepłych porach roku powiększenie przestrzeni mieszkalnej i namiastka natury.

Najlepsze kwiaty na balkon – jednoroczne

Balkon kojarzy się, przede wszystkim ze skrzynkami pełnymi kolorowych kwiatów. Rzeczywiście kaskady pelargonii, czy surfinii stanowią niewątpliwą, coroczną ozdobę, z daleka przyciągającą wzrok przechodniów. Jednak nie tylko te popularne rośliny na balkon, w naszym klimacie traktowane jako jednoroczne, sprawdzają się w roli dekoracji, która czyni balkon wyjątkowym.

Subtelna bakopa, odporne i oszałamiająco pachnące werbeny, skromna maciejka, wieczorami urzekająca aromatem, dopełnią  kompozycji z królowymi balkonów. Właściciele balkonów wychodzących na wschód i północ docenią zaś, bogactwo dobrze znoszących cień begonii i fuksji. Begonia stalekwitnąca nie bez powodu zasłużyła na taką nazwę.

Od maja, aż do końca października będzie cieszyć obfitym kwitnieniem i pięknymi, ciemnozielonymi liśćmi. Obok nich warto ustawić doniczki z niecierpkami, ozdobnymi tytoniami, a na górze podwiesić doniczki z malowniczo przewieszającymi się pędami uczepu. Wczesną wiosną sezon zaczyna się bratkami i stokrotkami, a jesienią kończy barwnymi chryzantemami, wrzosami i wrzoścami, które aż do pierwszych mrozów zdobią balkon kolorami.

Rośliny na balkon – w dużych donicach mogą rosnąć nawet drzewa

Szczęśliwi posiadacze dużych balkonów mogą sobie pozwolić na duże pojemniki. Pod warunkiem że są one wykonane  z nieprzemarzających materiałów, można w nich uprawiać nawet krzewy i drzewa, które przez wiele lat będą zdobić balkon.

Do uprawy  w pojemnikach nadają się róże, w tym i pnące, clematisy, karłowate odmiany drzew i krzwów – w tym i zimozielonych. Pięknie prezentują się w nich kompozycje z miniaturowych iglaków o puszystym pokroju – jak np. świerk conica i powojników, czy wiciokrzewów, które latem obsypują się kolorowymi kwiatami.

Dodatkowo wiciokrzew przyciąga owady zapylające. Wielbiciele motyli powinni posadzić na balkonie budleję Davida. Ten krzew o subtelnie przewieszających się gałązkach obsypanych obficie drobnymi kwiatami, zebranymi w grona, jest prawdziwym magnesem dla motyli. Potrafi być nimi wręcz oblepiony.

Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin na balkon będzie miejscem przyjaznym i kolorowym przez cały rok.

Scroll to Top
Scroll to Top