Begonie czy hortensje?

Spis treści

Begonie czy hortensje – co sprawdzi się lepiej na balkonie?

Aranżacja balkonu może być bardzo interesująca, zwłaszcza jeżeli będzie wykończona atrakcyjnymi kwiatami. Jednak ich wybór uzależniony jest nie tylko od indywidualnych pozycji właścicieli tarasów, lecz także wymagań roślin. Jednymi z najpopularniejszych kwiatów tarasowych są begonie. Wynika to z ich dużej różnorodności odmian, a także obfitego kwitnienia, aż do pierwszych przymrozków. Jednak równie atrakcyjnie prezentować się mogą hortensje. 

Zastanawiając się który z tych gatunków lepiej sprawdzi się na balkonie warto określić przede wszystkim położenie balkonu względem kierunków świata. Begonie to kwiaty, które doskonale radzą sobie zarówno na balkonach wschodnich, południowych jak i północnych. Rewelacyjnie prezentują się także na balkonach od zachodu. Natomiast hortensje nie zawsze są w stanie poradzić sobie na południowych balkonach. Są to kwiaty, które preferują rozproszone promienie słońca. 

Nie znoszą z kolei intensywnego oraz bezpośredniego wystawienia na słońce. Wówczas ich delikatne łodygi zasychają, co może nie tylko negatywnie wpłynąć na kondycję krzewów, lecz również na jego wytrzymałość podczas wiatru.

Begonia

Kolorowe begonie czy majestatyczne hortensje?

Begonie obfitują w ogromną różnorodność kolorystyczną oraz gatunkową. Ich kwiaty są jednak stosunkowo niewielkie, zwłaszcza porównując je do obfitych kwiatostanów hortensji. Dlatego też hortensje będą znacznie lepszym rozwiązaniem w przypadku balkonów o dużej powierzchni.

 Jeżeli są one od strony południowej wówczas warto postawić doniczkę z hortensją przy ścianie lub w miejscu, w której będzie mogła liczyć na ochrony przed słońcem. W ten sposób nie tylko wydłuża się jej okres kwitnienia, lecz także ogranicza intensywność podlewania. Jednak hortensje do kwiaty, które uwielbiają wilgotną glebę. Tym samym należy zapewnić im stale wilgotne podłoże. Co więcej kluczową kwestią jest również właściwe nawożenie hortensji, co przekłada się na ich intensywność kwitnienia.

Scroll to Top
Scroll to Top