Begonia – Opis
Begonie to jedne z najczęściej uprawianych roślin egzotycznych. Spotkać można je zarówno w domowej uprawie doniczkowej, jak balkonowych skrzynkach, pojemnikach na tarasie, czy jako ozdobę ogrodowych rabat. Jako że dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza i mają niewielkie wymagania, często są wykorzystywane do wypełniania miejskich klombów. Bogaty wybór gatunków i odmian, łatwe rozmnażanie begonii oraz uroda jej kwiatów sprawia, że rośliny z tego rodzaju są bardzo chętnie wykorzystywane też w kompozycjach.
Wiele osób nie wyobraża sobie, żeby latem nie kwitła na balkonie begonia – i słusznie, bo ta wdzięczna roślina zasługuje na bliższą uwagę. Polska nazwa, choć rzadziej stosowana – ukośnica, pochodzi od charakterystycznej cechy łączącej wszystkie gatunki i odmiany. Rośliny te, bowiem, mają asymetryczne blaszki liściowe. Jedna strona, położona wzdłuż nerwu głównego, zawsze jest mniejsza od przeciwnej.
Czy begonia jest rośliną wieloletnią?

W uprawie balkonowej najczęściej spotykana jest begonia stale kwitnąca, inaczej nazywana ukośnicą stale kwitnącą. Roślina jest sztucznie wyhodowanym mieszańcem dwóch pochodzących z Brazylii gatunków. W uprawie dostępnych jest wiele jej odmian – kultywarów, różniących się wielkością, pokrojem, kolorem liści, czy kwiatów. Wszystkie są roślinami wieloletnimi. Jednak dość trudno utrzymać je przez zimę, dlatego w uprawie, najczęściej traktowane są jako rośliny jednoroczne.
W warunkach domowych, przy odrobinie zachodu można, natomiast z powodzeniem spróbować rozmnażania begonii z sadzonek lub nasion. Możliwe jest jednak przechowanie begonii tak, żeby przetrwały do kolejnego sezonu. W tym celu przed wystąpieniem pierwszych przymrozków rośliny należy przyciąć i pozostawić na zimę w pomieszczeniu jasnym, najlepiej w temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza.
Podlewanie Begonii
Podlewanie należy ograniczyć do minimum, natomiast zadbać trzeba o umiarkowaną wilgotność powietrza. Łatwiejsze do zimowania niż begonia stale kwitnąca są begonie królewskie, bulwiaste i Dragon. Te ostatnie zwane też begonią smoczą są mieszkanką begonii bulwiastej i stale kwitnącej i charakteryzują się atrakcyjnie zwisającymi pędami.
Rozmnażanie begonii w domu
Begonia stale kwitnącą jest rośliną rozdzielnopłciową. Żeby uzyskać nasiona trzeba mieć egzemplarze żeńskie i męskie i zapylić je za pomocą pędzelka, po czym doprowadzić do zawiązania i dojrzenia nasion Proces jest żmudny, wymaga sporej wiedzy i umiejętności i w warunkach domowych jest bardzo trudny do przeprowadzenia. Można, natomiast kupić nasiona begonii i spróbować dochować się roślin własnoręcznie wyhodowanych. W tym celu już w styczniu należy wysiać nasiona begonii stale kwitnącej do skrzynek ustawionych w ciepłym i jasnym pomieszczeniu.
Rozmnażanie nasion
Nasion nie wolno przykrywać warstwą ziemi, bowiem do kiełkowania potrzebują światła. Skrzynki muszą być przykryte szkłem dla zachowania wysokiej wilgotności powietrza, a same, wschodzące roślinki, trzeba kilkukrotnie przepikować. Młode roślinki na miejsce stałe przesadza się, kiedy siewki będą miały 4 liście. Rozmnażanie begonii z nasion jest czasochłonne i niełatwe, więc najczęściej pozyskuje się nowe egzemplarze przez ukorzenianie sadzonek.
Te odrywa się od rośliny matecznej – nie odcina! Ukorzenia w mieszance torfu z piaskiem, przy wysokiej wilgotności powietrza i dobrym wietrzeniu.
Kiedy sadzić begonie
Bez względu na to, czy rośliny są samodzielnie wyhodowane z nasion, czy sadzonek, czy kupione już ukorzenione w doniczkach, na stałe miejsce należy je wysadzać najwcześniej pod koniec maja. Begonia stale kwitnąca jest bardzo wrażliwa na przymrozki. Nawet jedna noc spędzona w temperaturze poniżej zera, może ją zabić. Roślina źle znosi też mokre liście i pędy – łatwo zapada wtedy na choroby grzybowe, w tym niebezpieczną szarą pleśń.
Zatem begonia na balkonie powinna się znaleźć wtedy, kiedy minie ryzyko wystąpienia ujemnych temperatur, a pogoda zapowiadać się będzie na suchą i słoneczną. Roślina, bowiem, bardzo lubi światło i przy jego niedostatku słabo kwitnie. Begonia stale kwitnąca – jak wskazuje jej nazwa kwitnie bardzo długo, bo od czerwca aż do pierwszych przymrozków, które najczęściej kończą jej żywot.







Polecamy również:

Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]