Begonia - abc pielęgnacji rośliny

Spis treści

Begonie zapewne kojarzą się większości z balkonami i wiszącymi na tarasach doniczkami. Jest to jeden z popularniejszych w naszym kraju kwiatów, ale nie wszyscy wiedzą, jak się z nim obchodzić, gdzie begonie wystawiać, aby jak najdłużej kwitła i cieszyła oko nasze i znajomych odwiedzających nasz taras czy ogród.

Begonia różowa

Begonia – kiedy sadzić?

Begonie najlepiej wysadzać na początku wiosny. Jeśli marzec zapowiada się dość ciepło możemy to zrobić tuż przed pierwszym, kalendarzowym dniem wiosny. Dzięki tak wczesnemu wysadzeniu, pierwsze kwiaty przy sprzyjających warunkach mogą pojawić się już pod koniec maja. Trzeba też uważać, aby wysadzona begonia nie była narażona na większe przymrozki, a jeśli takie mają się pojawić to warto zabezpieczyć donice z sadzonkami. Nie ma sensu odkładać wysadzania begonii na późniejszy niż połowa maja okres, bo możemy nie doczekać oczekiwanych efektów

Begonia – jakie podłoże warto zastosować?

W przypadku begonii stosujemy dość przepuszczalne podłoże, a zalecane jest także wyłożenie 1-2 centymetrowej warstwy keramzytu na dno donicy. Odczyn podłoża winien być obojętny lub lekko kwaśny, a wilgotność utrzymujemy na stałym, umiarkowanym poziomie.

Begonia jak sadzić?

Begonia ma to do siebie, że jej bulwa jest dość charakterystyczna. Przy wysadzaniu do ziemi warto zwrócić uwagę na to, aby jej wklęsła część była skierowana ku górze. Bulwy przysypujemy 1-2 cm warstwą gleby, jednak są też szkoły, które doradzają chowanie sadzonki do połowy grubości, dzięki czemu możemy liczyć na szybsze kiełkowanie.

Begonia przycinanie i pielęgnacja

Kluczem do efektownych kwiatów begonii jest jej przycinanie i pielęgnowanie. Warto o to zadbać już od pojawienia się pierwszych pędów kwiatowych. Wyczekując kwiatów niestety powinniśmy te najwcześniejsze ułamywać. Pozwoli to na lepsze wyrastanie całej rośliny, która ostatecznie wypuści nam jeszcze więcej kwiatów. Cierpliwość w tym przypadku jest opłacalna.

Kiedy begonia nam pięknie zakwitnie warto pilnować przekwitających pęków. Przycinając je zadbamy zarówno o piękny wygląd naszej kompozycji, jak zmniejszymy ryzyko pojawienia się chorób.

Begonia biała

Begonia – czy warto nawozić?

Niestety w naszych warunkach atmosferycznych begonia wymaga odpowiedniego nawożenia. Warto tutaj stosować głównie nawozy mineralne. Nawozimy begonie praktycznie od początku, kiedy pojawią się pierwsze rozwinięte liście. W sklepach ogrodniczych bez problemy znajdziemy nawozy dedykowane begoniom.

Odpowiednie pielęgnowanie begonii pozwoli na cieszenie się widokiem tych pięknym kwiatów przez wiele tygodni.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top