Co kwitnie w Lutym?
Drugi miesiąc roku to czas, w którym, szczególnie w czasie łagodnych zim, ogrody wyraźnie budzą się do życia. To czas przedwiośnia, kiedy część ptaków szykuje się już do lęgów – między innymi wiele gatunków sów. W trakcie ciepłych zim, luty to już czas przedwiośnia.  W ogrodach, ogródkach i parkach zaczynają się pojawiać pierwsze kwiaty. Głównie na krzewach, choć i część bylin zaczyna wychylać się z ziemi.  Na trawie zaczyna być widać, między innymi:

ciemierniki
przebiśniegi
śnieżyce
krokusy
ranniki
cebulice

Bezlistne jeszcze gałązki krzewów pokrywają się pierwszymi kwiatami. Luty to miesiąc, w którym kwitną:

oczary
kalina bodnantska
wawrzynek wilczełyko
wierzba iwa (wierzba szara)
dereń jadalny

W tym czasie rozpoczyna kwitnienie też popularna, zimozielona mahonia, obsypująca się drobnymi, żółtymi kwiatkami.  Jeżeli pogoda sprzyja, pod koniec miesiąca mogą pojawiać się pierwsze kwiaty przylaszczek, kokoryczy i zawilców.
Luty to czas, kiedy przyroda stoi już  blokach startowych przed nadchodzącą, wiosenną eksplozją życia. Rośliny kwitnące w tym czasie, zgodnie z zasadą “kto pierwszy ten lepszy”, szybciej też zawiązują nasiona, zatem kiełkujące siewki nie mają dużej konkurencji w dostępie do światła i składników pokarmowych.  Taka taktyka natury.

Scroll to Top
Scroll to Top