Jak skutecznie pozbyć się chwastów z ogrodu?

Popularne chwasty ogrodowe – poznaj wroga swojego ogrodu!
Uciążliwe chwasty w ogrodzie potrafią błyskawicznie się rozprzestrzeniać, a ich usunięcie jest niezwykle trudne. Aby skutecznie pozbyć się chwastów, na początku warto poznać ich rodzaje – w ten sposób będziemy mogli dobrać odpowiednie metody do ich zwalczania!
Rodzaje chwastów w ogrodzie:
- Chwasty jednoroczne – rozmnażają się i rosną wyjątkowo szybko. Do tej grupy należą m.in. komosa biała, tasznik pospolity czy rdest ptasi.
- Chwasty wieloletnie – mają mocny system korzeniowy i zdolność do odrastania nawet po usunięciu części nadziemnej. Do najbardziej uciążliwych należą perz właściwy, mniszek lekarski czy podagrycznik pospolity.
- Chwasty rozłogowe – rozmnażają się przez podziemne kłącza i rozłogi, przez co ich usunięcie jest bardzo trudne. Przykładem jest skrzyp polny i powój polny.
- Chwasty korzeniowe – ich korzenie są niezwykle wytrzymałe i mogą odrastać nawet z najmniejszych fragmentów. Do tej grupy należą m.in. mlecze polne, czy ostrzenie polne.
Skoro już wiemy, jakie rodzaje chwastów w ogrodzie możemy spotkać najczęściej, czas przystąpić do działania! Jak skutecznie się z nimi rozprawić?
Jak pozbyć się chwastów z ogrodu? Poznaj tajną broń ogrodników!
Aby skutecznie pozbyć się nieprzyjaciół z naszego ogrodu, ogrodnicy najchętniej korzystają z silnego działania herbicydów. Najczęściej stosuje się je do całkowitego usunięcia roślinności z danego obszaru – w tym celu stosujemy preparaty o działaniu totalnym – takie jak popularny Roundup. Jednak ze względu na ich wysoką skuteczność należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Działają one bardzo intensywnie, niszcząc nie tylko część nadziemną roślin, ale również ich system korzeniowy, co zapobiega szybkiemu odrastaniu chwastów. Nowoczesne środki chwastobójcze wyróżniają się bardzo szybkim i skutecznym działaniem, ale nie pozostają długo w glebie – ponowny wysiew roślin jest możliwy już po kilku tygodniach! W przypadku istniejących już upraw polecanymi środkami są selektywne herbicydy, które eliminują chwasty, ale nie szkodzą roślinom uprawnym. Możemy zdecydować się zarówno na środki ukierunkowane na konkretne gatunki chwastów, jak i preparaty działające na całą grupę roślin jednoliściennych lub dwuliściennych.
Sprawdzone środki chwastobójcze do ogrodu znajdziesz tutaj: https://sklepogrodniczy.pl/srodki-chwastobojcze.html
Nie jesteś pewien, jakie środki na chwasty powinieneś zastosować?
Środki chwastobójcze można podzielić na dwie główne kategorie w zależności od sposobu ich działania.
- Kontaktowe środki na chwasty ogrodowe – eliminują chwasty w miejscach, z którymi mają bezpośredni kontakt. Działają więc nieselektywnie – to oznacza, że niszczą wszystkie rośliny, które zostaną nimi opryskane. Z tego powodu często stosuje się je do przygotowania terenu przed założeniem nowych upraw. Można jednak używać ich również punktowo, aplikując na konkretne rośliny – ta metoda bywa przydatna w mniejszych ogrodach oraz na działkach.
- Układowe środki na chwasty ogrodowe – w przeciwieństwie do preparatów kontaktowych, środki układowe działają od wewnątrz. Są one wchłaniane przez liście lub korzenie i transportowane w obrębie całej rośliny, co prowadzi do jej całkowitego zamierania.
Czy możemy zapobiegać ponownemu pojawieniu się chwastów?
Zwalczanie chwastów to jedno, ale warto zadbać również o to, aby te ponownie nie pojawiały się w naszym ogrodzie. Regularne pielenie, stosowanie gęstych nasadzeń oraz dbanie o dobrą kondycję gleby mogą znacząco ograniczyć problem. Dobrym pomysłem będzie więc jej ściółkowanie, które ogranicza dostęp światła do podłoża – hamując kiełkowanie nasion chwastów. Do ściółkowania możemy wykorzystać korę, słomę, zrębki drzewne lub agrowłókninę. Co więcej – taka dodatkowa warstwa poprawi strukturę naszej gleby i zatrzyma w niej wilgoć! Możemy także dodatkowo stosować preparaty, które zapobiegają kiełkowaniu nasion chwastów.
Zwolennicy naturalnych metod usuwają chwasty wykorzystując opryski na bazie octu czy sodę oczyszczoną. To jednak czasochłonne i często niezbyt skuteczne sposoby, które w dobie nowoczesnych i bezpiecznych herbicydów są niekoniecznie najlepszym rozwiązaniem. Odpowiednie preparaty i systematyczna pielęgnacja ogrodu to podstawa do uzyskania pięknej, estetycznej i zielonej przestrzeni. Stosując nasze rozwiązania, chwasty nie będą miały szans na przejęcie kontroli nad roślinnością!
Polecamy również:

Dział techniczny. Absolwentka AGH, miłośniczka stron internetowych. Ujmuje w całość naszą pracę, ujarzmia artystyczne dusze sprowadzając je na ziemię, prosto do internetowego świata. Kontakt: [email protected]