Jakie występują rodzaje Begonii w ogrodach?

Spis treści

Begonia to roślina, która występuje w wielu gatunkach, łatwo można je krzyżować, dlatego ciągle pojawiają się nowe odmiany. Zastosowanie wielu rodzajów umożliwia stworzenie ciekawych kompozycji.

Begonia - najpopularniejsze gatunki

Begonia
Begonia mogą mieć ozdobne liście albo ozdobne kwiaty. Są stosunkowo proste w uprawie, najlepiej, kiedy mają lekkie, przepuszczalne podłoże o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Popularne gatunki to między innymi:
  • Begonia koralowa pochodzi z Brazylii, jej ozdobą są charakterystyczne podłużne liście z małymi białymi plamkami, ma niewielkie kwiaty, które układają się w grona, występują w kolorze czerwonym, białym i różowym, cechuje się szybkim wzrostem, osiąga około 60 cm wzrostu.
  • Begonia bulwiasta osiąga wysokość 30 cm, kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków, jej kwiaty mogą być białe, żółte, czerwone, pomarańczowe i różowe, może być uprawiana w pojemnikach i w gruncie, ale na zimę bulwy należy wykopać i przechowywać w dodatniej temperaturze.
  • Begonia zwisająca jest znana ze swoich długich pędów, które nadają charakterystyczny kształt roślinie, ma delikatne liście, a jej kwiaty występują w szerokiej gamie kolorystycznej, pojawiają się w czerwcu i kwitną aż do września, trzeba pamiętać o usuwaniu przekwitłych i uschniętych kwiatów.
  • Begonia smocza, zwana też Dragon jest uprawiana w gruncie i w doniczkach, może urosnąć nawet do 70 cm, kwitnie od maja nawet do listopada, charakteryzuje się dużą tolerancją na niesprzyjające warunki, jej kwiaty zwieszają się łukowo i przypominają z wyglądu język smoka.

Begonia - stanowisko i podlewanie

Begonia zazwyczaj woli stanowisko z rozproszonym światłem albo cieniste. Im jaśniejszy kolor kwiatów, tym roślina jest mniej odporna na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Optymalna temperatura to 18-20 stopni, nie powinna spadać poniżej 15 stopni. Rośliny powinny być podlewane dwa razy na tydzień. Wodę należy wlewać bezpośrednio na grunt, aby nie zamoczyć liści i kwiatów, nie należy dopuszczać do przelania gleby.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top