Taras – wejście do ogrodu

Szczęśliwi posiadacze tarasów, nawet jeżeli nie graniczą one z ogrodami, mają już szerokie pole do popisu w kwestii ich dekoracji. Taras, na ogół oferuje znacznie więcej miejsca niż przeciętne balkony. Jest też bardziej wytrzymały i znosi większe obciążenia. A to daje spore pole do popisu przy wyborze roślinnych dekoracji.

Można tu poeksperymentować z ciężkimi i nieprzemarzającymi pojemnikami z betonu, ceramiki, czy drewna, w których posadzić można całoroczne krzewy i drzewa,  a także rośliny na zimę przenoszone do miejsc, w których temperatura nie spada poniżej zera. Taras to etap przejściowy między  stosunkowo niewielkimi balkonami a ogrodem. Czasem też fizycznie stanowi wejście do tego ostatniego, dlatego warto dobrze dobrać rośliny na taras

Rośliny na taras – letni salon pełen zieleni

Ciepłe pory roku sprzyjają ogrodniczej pasji. Rośliny uprawiane na tarasach rosną w pojemnikach, zatem i przy ich doborze można się pokusić o stworzenie niepowtarzalnych kompozycji. W nieprzemarzających pojemnikach, które dobrze zabezpieczą bryłę korzeniową, doskonale czuć będą się odmiany karłowate drzew liściastych, o przeróżnym pokroju, kształtach i kolorach liści. Wśród nich, między innymi:

  • brzozy
  • wierzby (w tym popularna japońska hakuro nishiki, czy mandżurska o fantazyjnie powyginanych pędach
  • klony palmowe i inne
  • jabłonie ozdobne

Oraz szereg innych gatunków, które w gruncie nie wytwarzają bardzo rozbudowanego systemu korzeniowego.  Rośliny na Taras  doskonałe nadają się róże i kwitnące pnącza. Mogą stanowić naturalną osłonę przed wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, czy sąsiadów.

Taras tarasowi nierówny

Tarasy bywają duże, bywają również niewielkie. O ile te pierwsze pozwalają  puścić wodze wyobraźni i  udekorować taras nawet dużymi roślinami, o tyle posiadacze mniejszych przestrzeni, muszą się troszkę bardziej zastanowić nad kompozytu w sukurs przychodzą dobrze znane rośliny balkonowe, które pomimo niewielkich rozmiarów, zachwycają kolorami, a nierzadko i zapachem.

Doskonale sprawdzą się także, uprawiane w pojemnikach pnącza. Róże odmian pnących i wielokwiatowych, powojniki, wiciokrzewy, a na północnej ekspozycji bluszcze i kokornaki, potrafią zaczarować każdą przestrzeń.  Ustawione  w pojemnikach złocienie krzewiaste, czy ołowniki, a także miniaturowe odmiany drzew owocowych, nie tylko zapewnią atrakcyjną dekorację, ale i pozwolą na skubanie owoców z własnej uprawy – co zawsze podnosi walory smakowe.

Rośliny na taras jesienny i zimowy nie muszą oznaczać nieciekawej szarości. Kolory przez cały rok zapewni mu bluszcz, zimozielone ostrokrzewy, czy niewielkie odmiany krzewów i drzew iglastych, nierzadko poprzycinanych w fantazyjne kształty.

Scroll to Top
Scroll to Top