jak rozmnożyć hortensje
Amatorzy ogrodnictwa bardzo często zastanawiają się jak rozmnożyć hortensje, aby uzyskać piękne i bujne kwiaty. Stosując kilka prostych zasad z łatwością można wyhodować sadzonki tej niesamowitej rośliny
Rozmnażanie hortensji z sadzonek wierzchołkowych
Aby skutecznie rozmnożyć hortensje wystarczy gałąź wierzchołkowa rośliny. Należy podzielić ją na kilka kawałków, których długość powinna mieć co najmniej 10 cm. Cięcie wykonuje się 1,5 cm nad liściem, pod skosem, co jest bardzo ważne dla ochrony sadzonki przed grzybami i chorobami.
Powstałe w ten sposób sadzonki powinny posiadać tylko jeden liść. Natomiast jeżeli na przeciętym odcinku jest ich więcej, wówczas należy je oberwać. Zaś pozostały liść warto przeciąć na pół, aby w ten sposób ograniczyć parowanie. Zwiększy to szansę na dobre ukorzenienie sadzonki, przyspieszając rozwój korzeni.
W ten sposób przygotowaną sadzonkę należy zanurzyć delikatnie w ukorzeniaczu. Czynność tę można oczywiście pominąć, jednak ukorzeniacz zwiększa efektywność rozwoju systemu korzeniowego sadzonek. Niezbędne jest także przygotowanie podłoża, najlepiej w szerokiej oraz stosunkowo płaskiej doniczce. Podłożem tym może być mała ilość torfu wymieszana z piaskiem, ewentualnie ziemia ogrodowa z dodatkiem piasku.
Sadzonki należy delikatnie wetknąć w przygotowane podłoże, a następnie lekko docisnąć ziemię dookoła rośliny.
Sadzonki hortensji – efektywne ukorzenianie
Aby sadzonki hortensji mogły się ukorzenić należy zapewnić im odpowiednie warunki. Przede wszystkim warto ustawić je na zewnątrz w cieniu oraz często zraszać. Nieustanny dostęp do wody jest bardzo ważny, zwłaszcza na początku, kiedy sadzonki nie mają jeszcze wykształconego systemu korzeniowego.
Po około dwóch miesiącach powinny już pojawiać się młode korzenie. Wówczas nie trzeba zraszać lub podlewać sadzonek codziennie. Jest to także czas, kiedy można zastosować nawóz mineralny lub organiczny. Jest to bardzo ważne, gdyż podłoże stworzone dla sadzonek jest stosunkowo ubogie w składniki odżywcze. Niska zawartość składników odżywczych ma stymulować rośliny do intensywnego wypuszczania nowych korzeni. Natomiast jeżeli pierwsze korzenie się pojawią, wówczas warto wzmocnić roślinę przez zastosowanie nawozów w niewielkiej ilości.
Zabieg rozmnażanie hortensji najlepiej jest wykonywać w czerwcu lub w okresie później zimy, na przełomie lutego i marca. Hortensje wysadza się do gruntu tylko wówczas, kiedy są już dobrze ukorzenione, czyli najlepiej po kilku miesiącach od stworzenia sadzonek.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]