jak rozmnożyć pelargonie

Spis treści

Warto wiedzieć jak rozmnożyć pelargonie, gdyż są to bardzo dekoracyjne rośliny, które mogą zrobić balkon lub taras przez cały sezon. Zaś dzięki odpowiedniej pielęgnacji pelargonia może kwitnąć nieprzerwanie przez kilka miesięcy.

Najprostszy sposób na rozmnażanie pelargonii

 

Najprostszą metodą na szybkie rozmnażanie pelargonii jest pobieranie sadzonek z rośliny macierzystej. Należy przy tym wybierać pędy o długości około 10 cm oraz posiadające przynajmniej jeden liść. Pęd najlepiej odciąć ostrym narzędziem, a następnie włożyć do wody. Tak przygotowana sadzonka powinna stać w ciepłym oraz dobrze nasłonecznionym miejscu. 

Pierwsze korzenie powinny pojawić się już po około dwóch tygodniach. W tym czasie należy regularnie wymienić wodę, aby nie doszło do rozwoju pleśni i chorób. Następnie ukorzenioną sadzonkę można umieścić w doniczce z ziemią. Inną metodą na ukorzenienie pelargonii jest pobranie sadzonki, zgodnie z wcześniejszą instrukcją oraz włożenie jej do torfu wymieszanego z piaskiem. Rośliny uzyskują wówczas dostęp do tlenu, co wspomaga proces ich szybkiego ukorzeniania się. 

Należy zadbać o to, aby sadzonka nie posiadała zbyt wielu liści, gdyż prowadzi to do zbyt intensywnego pobierania wody oraz parowania. W ten sposób przygotowane sadzonki można umieścić nawet po kilka sztuk w jednej donicy. Dla szybszego efektu rośliny można przykryć folią, zapewniając im lepszy mikroklimat.

Rozmnażanie pelargonii – z liścia

 

Pelargonie można rozmnożyć z pędów, lecz także z liści. W tym celu wybiera się zdrowe liście, które należy przyciąć, dla zmniejszenia powierzchni parującej. Przygotowane liście wkłada się do doniczki, którą należy wypełnić torfem i piaskiem w równych proporcjach. Ważne jest, by liście były umieszczone w taki sposób, aby jego większa część była przykryta podłożem. 

Następnie ziemię należy obficie podlać oraz przykryć folią. Poprawi do warunki do rozwoju korzeni oraz przyspieszy proces ukorzeniania. Należy jednak uważać, aby nadmierna wilgoć nie doprowadziła do rozmnażania się pleśni i grzybów. Po upływie około 3 tygodni powinny pojawić się pierwsze korzenie. Jednak najlepszą odznaką na to, że rośliny są już ukorzenione jest pojawienie się nowych liści.

Świadczy to o tym, że roślina jest dobrze ukorzeniona oraz można ją przesadzić do miejsca docelowego. Idealnie sprawdzą się doniczki balkonowe, które trzeba wypełnić ziemią ogrodową najwyższej jakości. Pelargonie mają wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, tym samym niezbędne jest również regularnie nawożenie.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top