jak rozmnożyć zamiokulkas
Zamiokulkas to tropikalna roślina, która dzięki egzotycznemu wyglądowi oraz niewielkim wymaganiom pielęgnacyjnym może być uprawiana w domowych warunkach. Bardzo atrakcyjne są jej ciemnozielone, grube i połyskujące liście. Aby wprowadzić do pomieszczeń tropikalny klimat warto wiedzieć jak rozmnożyć zamiokulkas.
Zamiokulkas – rozmnażanie z sadzonek liściowych
Zamiokulkas z łatwością można rozmnożyć przez sadzonki liściowe. W tym celu należy oderwać od rośliny jeden lub więcej liści. Można je również odcinać mechanicznie, jednak wówczas nieco gorzej się ukorzeniają. Następnie oderwaną krawędź zanurza się w ukorzeniaczu. Po czym listek wystarczy wetknąć na głębokość około 2 centymetrów w ziemię.
Ważne jest, aby gleba była nieustannie wilgotna. Listek można dodatkowo przykryć folią lub plastikową butelką. Rozmnażanie w ten sposób wymaga cierpliwości, gdyż korzenie wytwarzają się najczęściej po około 12 miesiącach. W tym czasie doniczka powinna być umieszczona w jasnym pomieszczeniu, jednak nie bezpośrednio na słońcu.
Rozmnażanie z sadzonek wierzchołkowych
Zamiokulkas można rozmnażać z sadzonek wierzchołkowych. Wówczas zamiast pojedynczych liści wykorzystuje się całe łodygi wraz z kilkoma listkami. W takiej sytuacji należy odciąć łodygę z kilkoma listkami oraz włożyć ją do ciemnego naczynia z ciepłą i świeżą wodą. Naczynie to należy ustawić w jasnym miejscu, jednak nie bezpośrednio na słońcu. Ważne jest również, aby w pomieszczeniu panowała stosunkowo wysoka temperatura powietrza.
Istotna jest również regularna wymiana wody, aby nie doszło do rozwoju grzybów. Po upływie kilku miesięcy dochodzi do rozwoju systemu korzeniowego. Wówczas młode sadzonki można przesadzić do doniczki z ziemią.
Rozmnażanie zamiokulkasa – podział
Większe rośliny można łatwo rozmnażać dzieląc je na części. Zabieg ten warto przeprowadzić podczas przesadzania zamiokulkasa do większej doniczki. Należy jednak pamiętać, że zamiokulkas powinien być przesadzony bardzo rzadko. Roślina ta nie preferuje zmiany warunków glebowych. Jednocześnie dobrze radzi sobie nawet w ciasnych doniczkach. Dlatego przesadzanie zamiokulkasa należy realizować tylko wówczas, kiedy pędy nie mają miejsca do wzrostu oraz wyraźnie wychodzą poza krawędź doniczki. Najlepszą porą będzie przełom marca i kwietnia.
W nowej doniczce warto przygotować dodatkową warstwę drenażową, gdyż zamiokulkas nie znosi stojącej wody. Na dnie doniczki musi być również szeroki otwór odpływowy. Z bryły korzeniowej warto również usunąć starą ziemię, a także nadgniłe i uszkodzone korzenie. Wówczas można pobrać także nowe sadzonki, które wsadza się do małych doniczek.
Polecamy również:
Posiada własny ogródek warzywny. Miłośniczka ogrodów i roślin. Posiada szeroką wiedzę na temat rodzajów roślin oraz ich odmian. Studiowała na Uniwersytecie Krakowskim polonistykę. Od Lat doradza ludziom w kwestiach ogrodowych.
Kontakt: [email protected]
Zamiokulkas to roślina, którą każdy powinien mieć!
Comments are closed.