jak rozmnożyć Lawendę

Spis treści

Lawenda w ogrodzie stanowi nie tylko dekorację, lecz może również posłużyć jako zioło lecznicze lub przyprawa do kuchni. Dlatego warto wiedzieć jak rozmnożyć lawendę samodzielnie, zyskując nowe sadzonki.

lavenders, flowers, garden-3458764.jpg

Rozmnażanie lawendy przez nasiona

 

Lawendę można rozmnażać przez wysiew nasion. Jest to jednak metoda nieco czasochłonna. Ponadto wybierając nasiona z własnego` ogrodu należy zwrócić uwagę na to, aby były one dojrzałe. Nasiona tworzą się tuż po przekwitnięciu, jeżeli kłosy kwiatowe nie zostały ścięte. Aby jednak uzyskać szybkie kiełkowanie, nasiona powinny zostać stratyfikowane, czyli przechowywane w bardzo niskiej temperaturze przez pewien okres. 

Zabieg ten podnosi efektywność kiełkowania nasion, które można wysiać już ostatnich przymrozkach. Dobrym terminem będzie koniec maja lub początek czerwca bezpośrednio do gruntu. Jednak dużo korzystniejszy jest wysiew na rozsadę. Może być to inspect na parapecie, najlepiej od wschodniej strony. Wówczas nasiona wysiewa się w lutym lub marcu w temperaturze około 20 stopni. 

Lawenda kiełkuje stosunkowo długo oraz nierównomiernie. Niektóre nasiona mogą wykiełkować już po tygodniu, inne zaś dopiero po czterech tygodniach. Młode siewki powinny przebywać w nasłonecznionym miejscu. Natomiast kiedy pojawiają się pierwsze listki sadzonki należy pikować, a następnie wysadzić do gruntu w połowie maja.

Rozmnażanie lawendy przez sadzonki pędowe

 

Aby przyspieszyć proces uzyskiwania nowych sadzonek lawendy można zrezygnować z siewu nasion na rzecz sadzonek pędowych. Jest to najprostsza i bardzo rozpowszechniona metoda na szybkie rozmnażanie lawendy. Jest to tak zwane rozmnażanie wegetatywne. Dzięki czemu nowe sadzonki odziedziczą wszystkie cechy rośliny macierzystej. Natomiast sadzonki wyhodowane z nasion mogą być już mieszańcami. 

Tym samym aby rozmnożyć lawendę wegetatywnie należy wykorzystać odcięte pędy o długości około 10 cm. Następnie usuwa się dolne liście i umieszcza w małych doniczkach, gdzie będą mogły się ukorzenić. Doniczki warto postawić w ciepłym oraz nasłonecznionym miejscu, Dbając o odpowiednią wilgotność podłoża. Najczęściej po 8 tygodniach pędy tworzą już nowe korzenie, więc można przesadzić je do oddzielnych doniczek. Sadzonki ukorzenione w marcu można posadzić do gruntu pod koniec maja. 

Ważne jest jednak, aby sadzonki umieszczane w gruncie późnym latem zostały odpowiednie zabezpieczenie na zimę. Niektóre odmiany lawendy charakteryzują się słabą wytrzymałością na działanie niskich temperatur powietrza, a także wiosenne przymrozki.

 

 

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top