jak rozmnożyć monsterę

Spis treści

Monstera to jedna z najbardziej popularnych roślin uprawianych w domu. Poza atrakcyjnym wyglądem roślina ta charakteryzuje się prostą poprawą. Doskonale adaptuje się do nowych warunków, jakie panują w pomieszczeniach. Warto zatem wiedzieć jak rozmnożyć monsterę.

Jak rozmnożyć monsterę?

Rozmnażanie monstery jest stosunkowo prostą czynnością. W tym celu należy przygotować sadzonki pobrane z rośliny matecznej. Można zatem odciąć część wierzchołkową rośliny, pod węzłem. Jest to miejsce, z którego dawniej wyrastał liść. Miejsce nacięcia jest bardzo ważne, gdyż rzutuje na efektywność ukorzenienia się nowej sadzonki. 

Następnie pobrane sadzonki należy włożyć do wody lub bezpośrednio do nowej doniczki z ziemią. Bardzo ważne jest również, aby sadzonki pobierane były z łodygi, która posiada dwa lub trzy liście, a także widoczny korzeń powietrzny. Aby doszło do wytworzenia się korzeni w ziemi jak i w wodzie niezbędna jest wysoka wilgotność powietrza oraz gleby. Sadzonkom należy zapewnić również wysoką temperaturę, nawet powyżej 25 stopni Celsjusza. Już po kilku tygodniach powinny pojawić się nowe korzenie. 

Jeżeli osiągną długość około 3 – 4 cm, wówczas sadzonki należy wyjąć z wody i umieścić w doniczce z ziemią. Warto również zwracać uwagę na odpowiednie podlewanie, które nie powinno być zbyt obfite, aby nie doprowadzić do gnicia młodych korzeni.

Rozmnażanie monstery – odkłady powietrzne

Monsterę można rozmnażać również wykorzystując metodę odkładów powietrznych. Jest to jednak stosunkowo trudny sposób na rozmnażanie rośliny, jednak z pewnością warto go wypróbować. W tym celu należy wybrać kilkuletni pęd rośliny, na którym robi się nacięcia. 

Następnie na pęd nakłada się mieszankę ziemi oraz mchu. Całość owija się folią, aby nie doszło do przemieszczenia się mieszanki ziemi i mchu. Należy także zadbać o odpowiednią wilgotność, niezbędną do rozwoju nowych korzeni. W momencie, kiedy sadzonka zacznie wypuszczać nowe korzenie można odciąć pęd od rośliny matecznej. Uzyskaną w ten sposób sadzonkę można umieścić w nowej doniczce. Proces ten wymaga jednak dużo precyzji oraz cierpliwości. 

Warto również zadbać o odpowiednie stanowisko oraz glebę dla nowych sadzonek. Monstera najlepiej rośnie w torfowym podłożu, które musi być przepuszczalne. Jednak rośliny można uprawiać także w zwykłej ziemi dla roślin doniczkowych. Warto dodać do niej odrobinę piasku lub perlitu, aby struktura gleby była luźniejsza, dzięki czemu korzenie będą mogły szybciej rosnąć. 

Ważne jest także słoneczne stanowisko, decydujące o wybarwieniu rośliny oraz jej atrakcyjnym wyglądzie.

Polecamy również:

Scroll to Top
Scroll to Top